Nevşehirliler Vakfı (HOLNEV) Başkanı Şengezer Kürk ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri Behzat Arısoy ve Yusuf Aydoğdu, FİB Haber Merkezini ziyaret ederek, Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Fikret Çapacı ile görüştü.

Ziyarette konuşan Hollanda Nevşehir Vakfı Başkanı Şengezer Kürk, Hollanda'nın 4 bölgesinde temsilciliklerinin olduğunu söyledi.

Amaçlarının Hollandalılara Nevşehir Kapadokya bölgesini en güzel şekilde tanıtmak olduklarını ifade eden Başkan Kürk, Hollanda da yaklaşık 20 bine yakın Nevşehirli hemşerilerinin bulunduğunu ifade ederek, bu vakıf sayesinde tüm Nevşehirlilerin birlik ve dayanışma içerisinde kültürlerini yaşattığını belirtti.

"Seçme hakkımız var ama seçilme hakkımız yok"

Avrupa'da yaşayan gurbetçiler olarak TÜRKİYE'deki seçimlere bulundukları ülkeden oy verme hakları olduğunu ifade eden Kürk, yaptığı çağrısında yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için "Milletvekili kontenjanı" istiyoruz." dedi.

Hak ettiğimiz kadarını istiyoruz

Avrupa'daki Türk varlığının altmışıncı yılını geride bıraktık. Burada doğan dördüncü kuşak çocuklarımız ve gençlerimizle varlığımızı devam ettiriyoruz. Ama ne var ki bizler; Anavatandan çok daha farklı, buraya özgü sorunlarla haşır neşir yaşamak zorundayız. Bu sorunlarımızı ancak kendi içimizden seçtiğimiz vekiller sayesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne taşıyabiliriz. Her seçim öncesi bizlerden oy isteyen siyasi partilerin değerli yetkililerine sesleniyoruz: Aday listelerinizde bizim adaylarımıza da hak ettiğimiz oranda yer verin lütfen!

Sorunu bilen kişilerin milletvekili olması durumunda çözümün daha çabuk ve kolay olacağı görüşünü savunan Kürk, bu konuda biran önce çalışma yapılıp yurt dışındaki Türklere milletvekili kontenjanı tanınmasını istedi.

Kürk açıklamasının devamın şunları ifade etti; 'Burada yaşayan Türkler için milletvekili kontenjanı tanınması gerekir. Türkiye'de bir milletvekili hangi oyla ve ne gibi şartlarda seçiliyorsa burada da böyle olmalı. Avrupa'daki Türk insanının ve çocuklarının sorunlarına çözüm bulunmak isteniyorsa seçilen bu milletvekilleri arasından da Yurtdışı Türkler'den Sorumlu Devlet Bakanlığına da bu milletvekillerinden biri getirilmelidir.

BİZ ÜVEY EVLAT MIYIZ?

Yurtdışı, kesinlikle seçim bölgesi olmalıdır. Yurtdışında yaşayan vatandaslarımız, seçim bölgelerinde, sorunlarini iyi bilen ve çözümü için uğraşacağına inandıklarını, milletvekili adayı olarak belirleme yetkisine sahip olmalıdır. TBMM'de temsil edilen siyasi partilerden beklentimiz, bizlere "kontenjan" verilmesi gibi girişimlerde bulunma yerine, yurtdışında seçim bölgesi olması ve Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) bu konuda çalışma başlatması için çaba sarfetmeleridir. Yurtdışının Seçim Bölgesi olması durumunda, hem "temsil hakkımız" hem de "Egemenlik hakkımız" bizlere verilmiş olacaktır." diyerek sözlerini sonlandırdı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren FibHaber.Com Yazı İşleri Müdürü Fikret Çapacı, Hollanda Nevşehirliler Vakfı Başkanı Şengezer Kürk ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.