FİB Haber Köşe yazarlarımızdan Nevşehirli değerli hemşerimiz Prof. Dr. Emrullah Güney, Nevşehir Valisi Ali Fidan'a seslenerek İğde çalılarını aşılama kampanyası başlatılması çağrısında bulundu. Güney, bu konudaki önerisini kaleme aldığı yazısında Vali Fidan'a şu sözlerle duyurdu.

SAYIN NEVŞEHİR VALİSİNE AÇIK MEKTUP

Sayın Valim,

Yeni atandığınız ilimizde size başarılı çalışmalar dilerim.

Ben Merkez İlçe,Göre Beldesinden  öğretmen merhum Şükrü Güney'in ( 1329-1991 )   oğluyum. 1947 doğumluyum. 45 yıl ortaokullarda, liselerde, üniversitelerde görev yaptım,eğitim verdim ve 2014 martında  emekli oldum.

Yılın yarısını Ürgüp'te geçiriyorum. Her gün bir köye gidip , yurttaşımızın sorunlarını dinliyorum, not alıyorum.

Sayın Valim,

Sanırım dikkatinizi çekmiştir. Bölgemizde zeytine benzer bir ağacın yetiştiğini görmüşsünüzdür. Bu ağaç İĞDEdir. Botanik biliminde Latince adı Elaeaganus Angustifolia'dır.

Sayısı milyonlarla ifade edilen bu bitki, ağaç değil, ancak çalıdır. Çünkü tek gövde üzerinde olmadığından boylanamamış, birçok dal budakla cüce kalarak çalılaşmıştır.

Bu çalı ne işe yaramaktadır?

İğde çalısı yakacak olarak değerlendirilmektedir.

Tarım araç gereçleri yapımında kullanılmaktadır.

Üzüm hevengi elde etmekte işe yaramaktadır.

Meyve verse de çok küçüktür ve ekonomik değer taşımamaktadır. Çünkü aşısızdır.

Yabani iğde çalıları bahçelerde, tarla sınırlarında görülebilir.

Sert yelleri kesmede, tarım işçilerini gölgesiyle rahatlatmada, toprak aşınımını önlemede de önemi vardır.

40,50 yıl önce meyvelerinden ''iğde helvası'' yapılırmış. Günümüzde yerel mutfak kültürümüzde bu tatlının artık adı geçmemektedir.

İğde meyvesinin çiçekleri aromatik değerdedir , güzel kokuları baş döndürür. Ayrıca kurutulan çiçekleri iyileştirici çay gibi değerlendirilebilir. Meyveleri de minerallerce zengindir. B, C ve E vitamini içermektedir.

.................

Bu girişten sonra, yapılacak nedir, bölümüne geçebiliriz.

İl merkezinde ve ilçelerimizde tarım örgütleri bulunmaktadır. Çok sayıda mühendis, teknisyen, işçi...

2024 ilkbaharında bir etkinlikle  işe başlayabiliriz.

İĞDE ÇALILARINI AŞILAMA KAMPANYASI...

Sayın Valim,

Köylümüz piyasa değeri zayıf  ürünleri yetiştirmekten, iklim değişmelerinin olumsuz etkilerinden ( erken bahar soğuklarının çiçekleri yakması sonucu bazı meyvelerin hiç yetişmemesi vb.) tarımdan, bahçe işlerinden uzaklaşmakta; üretim yapmaktan vazgeçip köyünden göçetmektedir. İlçede yaşamağa başlayan aile artık üretici değil; tüketicidir.

Tarlasında, bağında bahçesinde iğde çalısı olmayan köylü yoktur.

İğde çalılarının aşılanmasıyla Nevşehir İli, iğde rekoltesinde yalnız Türkiye'de değil, dünyada bir numaralı ''marka il'' olacaktır.

İğde çiçeğinin aroması güçlüdür; buna bağlı bir parfüm, kolonya, kozmetik sanayisinin Nevşehir'de gelişmesi hiç de hayal değildir.

Bunun için tarım elemanlarının köylümüze yol göstermesi, aşılamanın önemini belirtmesi , uygulaması önem taşımaktadır.

Sayın Valim,

İlerde başka bir ile mülki idare amiri olacaksınız, emekliye ayrılacaksınız. Nevşehir'de adınız bu eylemle yaşamağa devam edebilir. İlimiz genelinde, köylüye, kasaba halkına yeni bir gelir kaynağı sağlayan mülki idareci yetkili olarak ''hayırla, minnet ve şükran duygularıyla'' anılırsınız.

Bu vesileyle saygılar sunarım efendim.

Prof Dr Emrullah Güney

0 505 562 54 68                                                                               20 Ekim 2023

emrullahguney @ gmail.com

50 YORUM-Nevşehirli hemşerimiz Sayın Prof. Dr. Emrullah Güney'in bu teklifi gerçekten takdire şayan. Şayet bu güzel öneri değerlendirilirse Sayın Valimiz alkışlanacak bir işe imza atmış olacaktır. Şimdiden bu kıymetli fikrin hayata geçirilmesini heyecanla bekliyoruz.
detail-photo-fancybox-1detail-photo-fancybox-2detail-photo-fancybox-3detail-photo-fancybox-4detail-photo-fancybox-5detail-photo-fancybox-6
İĞDE VE İĞDE ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI

İĞDENİN FAYDALARI :İğde çok lezzetli bir meyve olmasına rğmen un gibi oluşuyla insanların ağzında garip bir tat bırakır. Ama buna rağmen sağlık açısından son derece yararlıdır.
1- İshalde iğde yenilmesi tıpkı limon ve şeftalide olduğu gibi epeyce yararlıdır.
2- İğde meyvelerini belli bir süre düzenli olarak yerseniz idrar tutamama ve idrara çıkma zorluğunu yenmenize yardımcı olacaktır.
3- Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir.
İĞDE ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI : Baharın gelişiyle birlikte iğde çiçekleri mis gibi kokmaya başlar. İğde çiçeklerinin içeriğinde, Flos Elaeagni bulunur.
1- Kabızlığı giderir,
2- kuvvet vericidir,
3- iyi bir antiseptiktir.
4- C vitamini deposudur.
5- Gribe karşı etkilidir.
6- İğde çiçeklerini koklamak zihne kuvvet ve açıklık verir.
17- Egzama için iğde Çiçeği ; Egzamada, iğde çiçekleri toplanıp kaynatılır ve her zaman olduğu gibi balla tatlandırılarak içilir. Bu şurubun öksürüğe ve bağırsak bozukluklarına da iyi geldiği bilinmektedir.