Kültürel ve sportif pek çok yarışmada birincilikleriyle dikkat çeken Kalaba Atatürk İlkokulu şimdi de Milli Eğitim Bakanlığı ile OPET firmasının hijyen konusundaki farkındalığı artırma hedefi ile yürüttüğü “Tertemiz Yarınlar Okullardan Başlar Projesi”ne “Okul Bizim Evimiz En Temiz Yerimiz” sloganıyla katılım sağlıyor. 

Kampanya ile öğrenci, öğretmen, okul yömnetimleri, destek personeli ve velilerde temizlik ve hijyen konusunda farkındalığın artırılması; bu kapsamda öğretmenler tarafından okul ve çevresine yönelik sosyal sorumluluk kampanyaları düzenlenmesi amaçlanıyor. Kampanya kapsamında öğrencilerin hazırladığı temizlik ve hijyen odaklı projeler, ülke genelinde “İyi Uygulamalar” adı altında dereceye girmek için yarışacak.

Proje kapsamında okulda çeşitli faaliyetler yürütülüyor. Deneylerden oyunlara, boyamalardan çizgi filmlere, seminerlerden dramalara kadar öğrenciler hijyen konusunu yaparak yaşayarak öğreniyorlar. Projeye başladıkları günden bu yana okulda adeta bir hijyen festivali var. Bu proje ile birlikte okul, çocukların hem sağlığını korumayı hem de onların aracılığıyla bu bilinci her bireye yaymayı hedefliyor. Velilerin de desteğini alan okul, hijyeni hayatın her alanına yaymak amacıyla hem evde hem okulda yirmi bir gün sürecek bir maraton başlattı. 21 gün boyunca öğrencilerde hijyen davranış değişimini gözlemlemek amacıyla hem veliler hem öğretmenler tarafından öğrencilere anket uygulandı. Yüzde kırkla başlayan hijyen davranışlarının, uygulamalar sonunda, olumlu yönde yüzde seksen dokuzlara çıktığı gözlemlendi.

Şimdiye kadarki yarışmalarda göstermiş oldukları başarılarla dikkatleri üstüne çeken Kalaba Atatürk İlkokulunun bu proje ile başarılarını taçlandırmaya devam etmesini bekliyoruz.