Kapadokya Üniversitesi (KÜN) ve Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, 18-29 yaş aralığında bulunan, eğitimde ve istihdamda yer almayan 30’u kadın toplamda 40 genç ücretsiz olarak balon pilotluğu ve balon bakım teknisyenliği eğitimi alacaklar.

Nevşehir'de yaşayan 18-29 yaş arasında ‘Ne Eğitimde Ne İstihdamda Yer Alan (NEET)’ 40 gencin (30 kadın, 10 erkek) sıcak hava balonu sektöründe eğitim almalarını ve iş gücüne katılmalarını sağlamak için gerekli olan; eğitim ve uygulamaların ilgili mevzuat kapsamında, iş birliği içerisinde gerçekleştirilmesini sağlamak üzere KÜN ve AHİKA arasında iş birliği protokolü imzalandı.

KÜN’ün ulusal ve uluslararası düzeyde kurumsal iş birlikleri kurarak, dezavantajlı gruplar dahil toplumun ve çevrenin ihtiyaçlarına cevap verebilen, değer yaratan toplumsal katkı faaliyetlerinde bulunmayı amaçladığını ifade eden KÜN Sıcak Hava Balonu ve Hava Gemisi Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Eyüp Atioğlu, bu kapsamda kalkınma ajansı ile yapılan iş birliğinin bölgemizde yaşayan gençlerin kalifikasyonunu, özellikle kadın istihdamını artıracağı değerlendirmesinde bulundu. Atioğlu, Ahiler Kalkınma Ajansı ile yapılan iş birliğinden, gençlere ve topluma katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.