Nevşehir'in merkez ilçeye bağlı Göreme kasabasında ki çiftliklerde özel olarak bakılan atlar, bugünlerde köpek saldırısı ile karşı karşıya kalıyor.

En son bugün yaşanan olayda başıboş sokak köpekleri Göreme kasabası Zemi vadisinde otlayan atlara saldırması sonucu biri tay iki at yaralandı. Köpeklerin vahşice saldırısı sonucu yaralanan tay, tedavi altına alındı.

Atların sahibi Yaşar Köse yaptığı açıklamasında; "Bugün Zemi vadisinde arazide otlayan atlarımıza başıboş köpekler saldırdı. Şu anda tayımız perişan durumda, veteriner hekimler geldi, iğnesini, ilacını yaptılar, Allah onlardan razı olsun, inşallah tayım iyi olur.' dedi.

Mağdur vatandaşımız Yaşar Köse; "Daha önce de böyle bir saldırıda atımızın tayını yediler. Burası Kapadokya'nın kalbi burada vadide gezen yerli ve yabancı müşterilerde sokak köpeklerinden çok şikayetci. FİB Haber.Com vasıtasıyla sesimizi duyurarak, yetkililerden bir önlem bekliyoruz." dedi.

Öte yandan bölge turizmcileri de, hemen hemen her gün ya bir sokak köpeği saldırısı ya da başıboş köpekler yüzünden yaşanan saldırılar gündeme geliyor. Ancak Belediyelerin eli kolu bağlı, yetkililer, konuyla ilgili üzerlerine düşen görevleri yerine getirmiyor.

Burası bir turizm kenti ve sürekli olarak yeni bir dehşet olayı ile karşılaştığımız sokak köpeklerine ilişkin, yetkililerim önlem almasını bekliyoruz. Bu konuda son günlerde Valilikler ciddi önlemleri uygulamaya geçiyor aynı uygulamayı Nevşehir Kapadokya bölgesinde de bekliyoruz" dediler.

KOCAELİ VALİLİĞİ, BELEDİYELERE YAZI GÖNDERDİ

Günlerdir ülke gündeminde yer alan başıboş sokak köpekleriyle ilgili Kocaeli Valiliği harekete geçti. Valilik, başıboş sokak köpeklerinin diğer canlılara verdiği zararlar nedeniyle bağlı belediyelerine yazı yayınladı.

DİKKAT ÇEKEN MADDE

Yazıda; başıboş köpeklerin kısırlaştırılması, bakım alanlarının kurulması istenirken; aynı zamanda iyileşme veya çevreye zararını önleme umudu olmayan köpeklerin en az acı veren ve en hızlı şekilde ölümünü sağlayan yöntemlerle öldürülmesi ile ilgili çalışma başlatılması da istendi. Valilikten yapılan açıklamada, konuyla ilgili çokça şikayet alındığı ve bahsi geçen sorunla kanunlar çerçevesinde mücadele edileceği belirtildi.

EN AZ ACI VEREN VE EN HIZLI ŞEKİLDE ÖLÜM

Açıklamada “Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliğinin ‘Belediyelerin alacağı tedbirler’ başlıklı 7. maddesinin (e) bendinde; ‘Geçici bakımevlerinde kaldıkları süre içerisinde; kanunî istisnalar ile bulaşıcı, tedavi edilemez veya tedavi sonrası iyileşme ihtimali olmayan bir hastalığa sahip olan, alındığı ortama bırakıldığında insan ve çevre sağlığını önlenemez derecede tehdit eden hayvanlar…’ ile ilgili alınması gerekli tedbirlere ilişkin hükümler çerçevesinde işlem tesis edilmesinin ehemmiyetine değinilmiştir.” denildi. Yazıda; başıboş köpeklerin kısırlaştırılması, bakım alanları kurulması, bulaşıcı, tedavi edilemez veya tedavi sonrası iyileşme ihtimali olmayan bir hastalığa sahip olduğuna, alındığı ortamda bırakıldığında insan ve çevre sağlığını önlenemez derecede tehdit edeceğine, geçici bakımevi veteriner hekimince karar verilerek rapor tutulan hayvanların en az acı veren ve en hızlı şekilde ölümünü sağlayan yöntemlerle öldürülmesi ile ilgili çalışma başlatılmasını istedi.