Tarihi güzellikleri ile Nevşehir'de Kapadokya bölgesinin gizli hazinesi Gülşehir ilçesinde keşfedilmeyi bekleyen Kurudere ve Kızılkatma Vadisi görenlerde hayranlık uyandırıyor.

KURUDERE Gülşehir'de Kapadokya'nın bilinmeyen güzelliklerinden…

İlginç kaya oluşumları ve şapkasız peribacaları ile keşfedilmeyi bekleyen bu muhteşem doğa harikası güzelliğini mutlaka görmelisiniz.

Gülşehir'de Kurudere ve Kızılkatma vadisi keşfedilmeyi bekliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Doğal SİT alanı kabul edilen Gülşehir'in Kurudere mevkiinde bulunan "Kurudere Kaya Ormanı"olarak adlandırılan bölge turizme kazandırılmayı bekliyor.

KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN SESSİZ VADİ

Kızılkatma Kilisesi ve Kurudere Doğal Sit Alanı

Kızılkatma Kilisesi, Pınarbaşı vadisindeki Güvercinlik mevkiinde, güneye bakan kayaya oyulmuş bir yapıdır. Anıtsal mimari tarzında bir cephesi vardır. Sahipsiz bu kilise, definecilerce tahrip edilmiştir. Kilisenin yan tarafında şırahane ve mahzen de bulunmaktadır.

Pınarbaşı vadisine açılan Kurudere mevkii, dar bir alanda yüzlerce şapkasız peri bacası bulundurmasıyla sanki bir kaya ormanını andırmaktadır. Bu iki derenin birleştiği yerde bazalt taştan şapkası olan ilginç bir peri bacası dikkati çekmektedir.

Pınarbaşı öz Vadisi ve Kızıl katma Kilisesi (şapel)     

Etrafı bağlarla çevrili içerisinde söğüt ve kavak ağaçlarını barındıran vadinin çevresinde yeni oluşmaya başlamış peri bacaları ve güvercinlikler var. Baharla birlikte kuş ve su sesleriyle huzurlu bir hafta sonu geçirebileceğiniz vadinin toplam uzunluğu 8-9 km civarındadır. Halk arasındaki adı Pınarbaşı öz Vadisi. İsmine münhasır bir şekilde vadi tabanından bir pınar özü nazlı nazlı akmakta. İlk Hristiyanların Roma Baskısından kaçarak gelip yerleştikleri bir vadi olarak bilinmektedir. Vadi içerisinde o dönemden kalma bir kaya kilisesi vardır. Kaya içerisine oyulmuş bir şekilde bulunan kilisenin adı Kızıl katmaKilisesidir.  Dış yüzeyinde oyma ve süslemeler mevcuttur.

Mustafa Boncukcu'nun objektiflerine yansıyan görüntülerde güneş ve Işığın iz düşümlerinde daha da güzelleşen Kurudere Kaya Ormanını keşfedelim, gezelim ve tanıtalım..... 

Foto/Kaynak: Mustafa Boncukcu  (Mahir Polat paylaşımı)

Editör: İbrahim UYSAL