Meyve suyu için alınan yaş kayısı kg fiyatı 3,5 liradan alıcı bulmaya devam ederken, fiyatların geçen seneye göre tam tersi 1,5 lira gibi aşırı düşmesine kayısı üreticileri tepki gösterdi.

Ürgüp Ziraat Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, "Kayısıda hasat döneminin başlamasıyla birlikte meyve suyu için yaş kayısı alımlarında firmaların fiyatları geçen seneye nazaran düşürmesine Ürgüplü kayısı üreticilerimiz ve bizler büyük tepki gösteriyoruz. İndirilen kayısı hasat için yapılan işçiliği ödemiyor. Allah'tan korkun bir gün gelecek bu çiftçiyi çok arayacaksınız. Çay olmuş 10 lira sizin açıkladığınız fiyat asla kabul edilebilir değil. Alım fiyatınızı gözden geçirin, çiftçimizede sesleniyoruz mümkün mertebe imkan varsa kurutup muhafaza ederek satınız. Malınızı bu fiyatlara vererek ziyan etmeyiniz. Kayısıyı kim alıyor kime devir ediyor malın asıl alıcıya ulaşmasına varana kadar arada kaç kişi var her yıl aynı olay yaşanıyor." dedi

2024 Kayısı alım fiyatına tepki gösteren Ürgüplü çiftçiler hasat zamanı bu fiyatın kurtarmadığını öne sürerek, devlet yetkililerden çare bekliyorlar.

Fotoğraflar: Vehbi Zengin

Editör: Funda Afşar