Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Arif Parmaksız, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Kayseri Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı Açılış Töreni’ne katıldı.​

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada Kayseri’nin; ticaret, sanayi, eğitim kenti olduğu kadar aynı zamanda tarım ve hayvancılık kenti olduğuna vurgu yaptı. Kayseri Ticaret Borsası’nı tarım ve hayvancılık alanındaki faaliyetlerinden dolayı kutlayan TOBB Başkanı, “Yine bugün Kayseri’nin ülkemizin çekim merkezi olması için durmadan çalışan ticaret odamızı ve sanayi odamızı da yürekten kutluyorum. Bugün buradaki güzel ev sahiplikleri için Kayseri Odalarımıza-Borsamıza teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberlik içinde müşterek toplantı yapıyorlar. Kayseri’de 6 Odamız ve Borsamız var. 5’i akredite. Yani 5 yıldızlı hizmet veriyorlar. İnşallah kalan biri de akredite olacak” dedi.

Kayseri’deki Oda-Borsa Başkanları ile TOBB’daki komisyon ve kurullarda da birlikte çalıştıklarına dikkat çeken M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Kayseri’yi Ankara’da en iyi şekilde temsil ediyorlar. Bilgi ve tecrübelerinden istifade ediyoruz. Kayseri’nin gelişmesi ve zenginleşmesi için de, ellerini taşın altına koyuyorlar, çalışıyorlar” diye konuştu.

 

-“Daha çok girişimciye ihtiyacımız var”

Konuşmasında Türkiye’nin daha çok girişimciye ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “60 sene önce yarım kalan milli bir otomobil üretme rüyamızı da gerçeğe dönüştürdük. Çok şükür TOGG’u Kayseri yollarında da görmeye başladık. Camiamızın kurucu ortağı olduğu bu girişimi başarıya ulaştırmış olmak da, hepimiz için ayrı bir gurur ve iftihar kaynağıdır. Geçen hafta Türk iş dünyası olarak büyük bir mutluluk yaşadık. Türk iş dünyasının başkanı olarak 115 ülkenin Odalarını bir çatı altında birleştiren Dünya Odalar Federasyonu Başkanlığın seçildim. Türk iş dünyası adına ve Kayseri adına bir gurur bu benim için”

Ankara’da bölge toplantıları yapmakta olduklarını ve oda borsaların sıkıntılarını ve taleplerini dinlediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Sizlerden gelen tüm konuları takip ederek, Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ilgili Bakanlarımıza aktarmaya devam edeceğiz” dedi.

Dünya nüfusuna her yıl iki Türkiye nüfusu eklendiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: "Son 10 yılda 500 milyon insan az gelirliden orta gelirli gruba geçti. Geçince bunlar da tüketmeye başladı. Önümüzdeki dönem tarım ve hayvancılıkla kim uğraşıyorsa önleri çok açık. Bu topraklarda kendisine yetebilen toprak, iklim hepsi var. Bunun kıymetini bilelim, koruyalım. Avrupa'da en fazla büyükbaş ve küçükbaşa sahip ülke Türkiye. Demek ki bu konuda bizim de önümüz açık. Biz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak ticaret borsalarımızla birlikte sektörü geliştirecek projeleri hayata geçiriyoruz. Bunlardan bir tanesi Türkiye'de olmayan, 2004 yılında yasamıza dahil ettirdiğimiz lisanslı depoculuk. Maalesef Türkiye'de lisanslı depoculukla ilgili kimsenin bilgisi yoktu .2010'dan sonra Türkiye'de şu anda hububatta lisanslı depolarda artık ürünlerimiz bozulmadan hem depolanıyor hem ticareti yapılıyor hem de ürün ihtisas borsasıyla Türkiye'nin ve dünyanın her yerine ürünlerimizi satar hale geldik."

 

-Kayseri TB Başkanı Bağlamış 

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış da kentin, Türkiye'nin en büyük pastırma, sucuk ve kavurma üreticisi olduğunu belirtti.

Açılan canlı hayvan borsası ve pazar yerinin önemine dikkati çeken Bağlamış, "İlimizde ve bölgede hayvanlarını satmakta zorlanan yetiştiricilerimize modern bir tesiste satış imkânı sağlanarak ürünlerini doğru fiyata satması, hayvan alıcılarının da güvenli ve modern bir ortamda, doğru fiyata hayvan tedarik etmesini sağlayacağız.

Canlı hayvan pazarı ile ayrıca bazı bölgelerde kontrolsüz ve dağınık şekilde yapılan hayvan satışlarının düzenli hale getirilmesini, çevre ve görüntü kirliliğinin önlenmesini, denetlenebilir ve güvenli bir pazar ortamı oluşturulmasını, alıcı ve satıcının bilinen sabit bir alanda buluşturmasını sağlayacağız" diye konuştu.

Vali Gökmen Çiçek de başarılı projelerinden dolayı Bağlamış'ı ve yönetimini tebrik ettiğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise hizmetin kente hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından canlı hayvan borsası ve pazar yeri hizmete açıldı.