Nevşehir'de yaz mevsimi ile birlikte Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını bulaştıran kene popülasyonunda dikkat çeken artış vatandaşları korkutuyor.

Nevşehirli vatandaşlar tedirgin

Konuya ilişkin endişelerini dile getiren FİB Haber Merkezi WhatsApp ihbar hattını arayan vatandaşlarımız, "Gülşehir ırmak kenarı ve yeni Yaylacık hırka dağı etrafında aşırı derece de kene popülasyonun arttığına gözlerimiz ile şahit olduk. Bu durumdan Piknikciler ve vatandaşlarımız rahatsız. Yetkilileri bu konuda gerekli tedbir almaları ve ilaçlama çalışmaları yapmaları konusunda göreve davet ediyoruz" dediler.

İl Müdürlüğünden Kene Uyarısı

​İlimiz Nevşehir'de hava sıcaklıklarının artması, bağ- bahçe işlerinin ve yayla sezonun başlaması ile birlikte kene ısırmalarına karşı vatandaşlarımız dikkatli olmalıdır. Kene ısırmasının Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olabilir, bu durumla karşılaşan vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Keneler uçma ve sıçrama kabiliyeti olmadığından genellikle yerde bulunurlar. Bu nedenle vatandaşların uzun otların, çimlerin ve çalılıkların bulunduğu yerlerde dolaşırken daha dikkatli olmaları gerekir. Kenelerin yaşama alanlarında bulunabilecek, hayvancılıkla uğraşan, tarlada çalışan kişiler, repellent olarak bilinen böcek kovucu ilaçları vücutlarına sürerek veya elbiselerine emdirerek kullanabilirler. Bacakları tamamen kapatan kıyafetler tercih edilip uzun kollu giysiler giyilmeli, pantolonlar çorapların içine sokulmalı ve bot-çizme tarzı kapalı ayakkabılar giyilmelidir. Ayrıca açık renkli kıyafetler kene tespitini kolaylaştırdığından tercih edilmelidir. Eve gelindiğinde vücutta (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dahil) kene olup olmadığı kontrol edilmelidir, eğer vücutta kene tespiti varsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli. Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla, üzerlerine sigara basmak veya kolonya ve gaz yağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır. Görev nedeni ile risk grubunda yer alan kişilerin hayvan ve hasta insanların kan ve vücut sıvılarından korunmak için mutlaka eldiven, önlük, gözlük, maske vb giymeleri gerekmektedir. Kene tutunan kişiler, 10 günlük süre içinde halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler görülmesi halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir.

Kene mücadelesinde konakçı durumundan bulunan hayvanlarda parazit mücadelesinde; Hayvan sahipleri, hayvanlarını kene ve diğer dış parazitlere karşı uygun ilaçlarla doğru zaman, doz ve aralıklarla yılda en az dört kez ilaçlamalıdır.