MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Nevşehir Milletvekili Prof.Dr. Filiz Kılıç, TBMM 2024 Yılı Bütçe Görüşmelerinde Nevşehir'in şifa kapısı jeotermal kaplıcaları ile ünlü Kozaklı ilçesi hakkında konuştu.

Milletvekili Kılıç yaptığı konuşmasında şunları ifade etti;

"-Yaşlılarımıza dair yapılacak yatırımların hızla gerçekleştirilmesi elzemdir. Nevşehir’in ilçelerinden Kozaklı’daki şifalı sıcak sudan daha çok yararlanabilmek için acilen yatırımların yapılması gerekmektedir.

-Kozaklı’da bulunan Fizik Tedavi Hastanemizi daha da büyüterek bu hastaneyi de içine alacak bir proje geliştirilebilir.

-Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının iş birliğinde ilçenin sıcak su kaynakları ve imkanları çok daha etkin kullanılırsa Kozaklı sağlık turizminin başkenti olacak bir kapasiteye sahiptir." dedi.

Milletvekili Kılıç, "Millî Eğitim Bakanlığı (Bütçe+Kesin Hesap+Sayıştay Raporu) 2024 Yılı Bütçe görüşmelerinde öğretmenlerimizin, Nevşehir İlimizin talep ve sorunlarını Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin’e ve Plan Bütçe Komisyon üyelerimize ilettik.

1 Kasım 2023 tarihinden geçerli olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görevlendirilen öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yüzde 25 artış sağlanması olumlu ve desteklediğimiz bir gelişmedir. Hayırlı olsun.

Bu gelişmeye ilave olarak beklentimiz, öğretmenler gününü kutladığımız 24 Kasım tarihlerinde öğretmenlerimizi motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek için bir maaş ikramiye verilmesini içeren Türk Eğitim-Sen’in çalışmalarını da gözönüne almanızdır.

Sayın Bakanım,
Seçim bölgem Nevşehir’in incisi Avanos’umuzda, hükümet konağı binasının kullanıma uygun olmadığının tespiti ile başlayan süreçte Avanos Mesleki Teknik Anadolu Lisemize ait bina Adliye binası olarak tahsis edilmiş ve Avanos Mesleki Teknik Anadolu Lisemiz, Avanos Anadolu Lisesi binasına taşınarak aynı binada iki ayrı okul şu an için eğitime devam etmektedir.
 
Bu durum kapasite anlamında çeşitli zorlukları beraberinde getirmektedir. Özellikle Avanos Mesleki Teknik Anadolu Lisemizin olmazsa olmazı atölyeleri için yer problemi had safhadadır. İki okulun aynı binada eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmesi durumunda atölye problemi çözümsüz görülmektedir.

Sayın Bakanım, ilçemize 16 derslik ve 3 atölyenin yerleşebileceği bir Lise binasına ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca, TOKİ bölgesinde de 16 derslikli bir İlkokul binası için İl Milli Eğitim Müdürlüğünce talep yazıları hazırlanmış ve Bakanlığınıza sunulmuştur. Acil ihtiyaca binaen ilkokulumuzun kısa sürede faaliyete geçmesi hemşerilerimin en büyük arzusudur.

Eğitimle ilgili problemlerin çözümü hususunda MHP ve Cumhur İttifakı olarak elimizi taşın altına koyacağımızı söylemiştik.

Atanamayan öğretmenlerimizin kademeli olarak atanması, şehit ve gazi çocuklarının eğitim harcamalarının devlet tarafından karşılanması, ilköğretim ve ortaöğretimdeki öğrencilerin yeteneklerini dikkate alan, yönlendirmeye bağlı olarak olgunlaşma sınavının esas alınması, fırsat eşitliğini gözeten üniversiteye geçiş sisteminin uygulamaya konulması çalışmalarına çok önem verdiğimizi belirtir, Cumhur İttifakının bu sözlerimizi yerine getirecek güçte, kudrette ve iradede olduğuna inancımızın tam olduğunu ifade etmek isterim.
 
Ayrıca sözleşmeli öğretmenlerimiz ile öğretmenlikte mülakat durumunun tekrar değerlendirerek, bu durumla ilgili uygun bir zeminde buluşmak istek ve arzumuzdur."