TBMM’de, 14 Mayıs’ta yapılan genel seçimin ardından Nevşehir'den 28. Dönem’in ilk kaydını MHP Nevşehir Milletvekili Prof. Dr. Filiz Kılıç yaptırdı

Meclis'e eşi Mehmet Kılıç ve kızı Ayşe Begüm ile gelen MHP Nevşehir Milletvekili Prof. Dr. Filiz Kılıç'ı görevliler çiçek ve çikolata ile karşıladı.

Nevşehir'in ilk kadın milletvekili olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden MHP Nevşehir Milletvekili Kılıç; "Gazi Meclisimizde ailemle birlikte Milletvekili kaydımızı yaptırdık. Yüce Allah hayırlara vesile kılsın." dedi.

Açıklamanın ardından Kılıç’a rozetini kızı Ayşe Begüm taktı.

Filiz Kılıç Kimdir ?

Prof. Dr. Filiz Kılıç, 1964 yılında Avanos'ta dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümünden mezun oldu.

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını tamamladı. 1987 yılında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladığı Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde 1995 yılında yardımcı doçent, 2005 yılında da profesör unvanını almaya hak kazandı.

Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Gazi Üniversitesi Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Kurulu (GÜADEK) üyeliği, yönetim kurulu üyelikleri, bölüm başkan yardımcılığı, proje başkan ve yardımcılıkları görevlerinde bulundu.

2008 yılında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi kurucu rektörlüğüne atandı. Rektörlük süresi dolduğu için 10.3.2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından atanan Prof. Dr. Mazhar Bağlı'ya görevini teslim etti. Filiz Kılıç, 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde MHP'nin Nevşehir Belediye Başkan Adayı olarak Nevşehir tarihinin ilk kadın belediye başkan adayı oldu. Ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı oldu. Daha sonra 14 Mayıs 2023 Genel seçimlerde Milletvekili oldu.

Filiz Kılıç, evli ve iki çocuk annesidir.