Nevşehir il merkezinde cadde ve sokaklarda yüksek sesli motosikletlerin çevreyi rahatsız etmesine tepki gösteren vatandaşlar yetkilileri göreve davet etti. Motosiklet sayısının bir hayli fazla olduğu Nevşehir’de otomobil sürücüleri ve vatandaşlar yaşanan gürültü kirliliğinden bir hayli dertli.

Nevşehir sokaklarında cirit atan motosiklet sürücüleri zaman zaman da egzozdan çıkarttıkları adeta patlamayı andıran seslerle evinde istirahatta olan vatandaşlara korku dolu anlar yaşatıyor.

Nevşehir'de özellikle gece saatlerinde şehir içinde egzoz filtrelerini açan motorsikletler vatandaşları rahatsız ediyor. Egzoz susturucuları sökülen ve normalin çok üzerinde ses çıkararak çevreyi rahatsız eden motorsiklet sesinden rahatsız olan Nevşehirli vatandaşlar polis ekiplerinin denetimlerini arttırmasını istiyor.

Gazetemize ulaşan vatandaşlar gece saatlerde şehir merkezinde yüksek egzoz sesi çıkaran ve egzoz patlatan sürücülerden şikayetçi olduklarını belirtiyorlar.

Nevşehir'de motorsiklet sesleri vatandaşları çileden çıkarıyor

Çok sayıda şikayete konu olan olayla ilgili bir vatandaşımız FİB Haber whatsapp ihbar hattına yaptığı açıklamasında; " Şu akşamları araba egzoz patlatanları ve motorlarla aşırı ses yapanları haber yapmanızı rica ediyorum. Uyurken yatağımızdan uyandırıyorlar. Çoluk çocuk herkes korkuyor. Denetim yapılmasını gerekirse gece saatlerde kullandırılmasının yasaklanmasını istiyoruz" dedi.

Nevşehir'de Herkes isyanda ...

Bir başka FİB haber okuyucumuz da yine iihbar hattımıza yaptığı açıklamasında; "Merhaba iyi çalışmalar. Öncelikle geçen gün yaptığınız, kaldırımlara park edilmiş araçlar ile alakalı size teşekkür ederim. Haber yaptığınız günün akşamı hemen polis ekipleri ceza yazmaya başladı. Fakat bizim başka bir sıkıntımız daha var aslında, daha büyük bir sıkıntı. Ben ailem ile beraber 2000 Evler mahallesi üniversite bölgesinde otuyorum. Hemen hemen her akşam her gece araçların egzoz sesleri, müzik sesleri veya kavga gürültü yapan, alkol veya başka bir madde kullanıp sağa sola zarar veren insanların rahatsız edici davranışlarına maruz kalıyorum. Özellikle abartılı egzoz konusu ile çok karşı karşıya kalıyoruz.  Cimer'e bile şikayet de bulunduk ama sonuç alamadık. Ben size 2000 Evler mahallesi ve Zeki Soyak parkı çevresinde oturan mahalle sakinleri adına yazıyorum. Lütfen siz bari sesimizi yetkililere duyurun. Her gece uykumuzdan olmak istemiyoruz. Şimdiden çok teşekkür ederiz."

Yeter Artık! Nevşehir gürültü çöplüğü değil !​

Şehir merkezinde ölüme meydan okuyarak cirit atan, aşırı hız sebebiyle trafik güvenliğini tehlikeye atan ve abartılı sesleri nedeniyle vatandaşları rahatsız eden bu motorlar için tepki gösteren Nevşehirli vatandaşlar toplasan bir elin parmağını geçmeyen 5 bilemedin 6 kendini bilmezin verdiği bu mağduriyet ve rahatsızlık karşısında gerekli denetimlerin sıklaştırılmasını rica ediyoruz.

Modifiye yapılarak egzoz filtrelerini açan motorsikletler gürültü kirliliği yaratırken trafiği de tehlikeye atıyor. Bu sorumsuzluklarıyla hem insanları yaptıkları sesle rahatsız ediyor hem de olabilecek kazalarla insan hayatını hiçe sayıyorlar.

Trafik kontrolünün yapılmadığı geç saatleri özellikle tercih eden motorcular, çıkardıkları gürültüyle vatandaşın uykusunu bölüyor, çevreye ciddi rahatsızlık veriyorlar. Motor sesiyle uykularından kalktıklarını belirten vatandaşlar, sabah işe gideceklerin, uyuyan bebeklerin ve yaşlıların bu seslerden çok rahatsız olduğunu ve bu kişilere karşı önlem alınması gerektiğini belirtiyorlar.

Motorsiklet kullanıcılarından anlayış bekliyoruz!

Motorsiklet sürücülerinden bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz. Şehrimizin huzuru, güvenliği ve asayişi için gece gündüz büyük özveriyle gayret gösteren Nevşehir polisimizi bu konuda bari uğraştırmayın. Bu o kadar da zor olmasa gerek.

Editör: İbrahim UYSAL