Nevşehir Turist Rehberleri Odası (NERO) Başkanı Özay Onur'un aralarında bulunduğu Turist Rehberleri Birliği (TUREB), 21 Şubat Dünya Rehberler Günü’nde 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanununda yapılması planlanan değişikliğe karşı Anıtkabir’e çıktı.

Turist rehberlerinden buruk kutlama

Konuyla ilgili TUREB’den yapılan açıklamada, “21 Şubat Dünya Rehberler Günü’nde meslek yasamızdaki değişikliklerin mesleğimize getireceği zararları anlatmak ve birlikte daha güçlü olduğumuzu göstermek amacıyla Anıtkabir’de buluştuk. Rehberler günümüz kutlu olsun. Dayanışma ile birlikte.” denildi.

Öte yandan Etimesgut Belediyesi desteğiyle 21 Şubat Dünya Rehberler Günü’nde rehberler basınla buluştu. Buluşmada Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel konuşma yaptı ve meslektaşlarımızın gününü kutladı. Daha sonra oda başkanları Özay Onur, Hasan Erdoğan, Ümit Cihan Müşterioğlu, Özay Onur, İRO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Şakir Karadibek ve TUREB Başkanı Hakan Eğinlioğlu konuşma yaptı.

Onur: "Tur Aracı Rehbersiz Olmaz, Rehbersiz Tur da, Turizm de Olmaz…"

NERO Başkanı Özay Onur; "Öncelikle bugün 21 Şubat, Kapadokya'mız başta olmak üzere ülkemizin kültür elçileri olan, işlerini özveriyle yapan çok kıymetli meslektaşlarım, Turist Rehberlerimizin Günü Kutlu Olsun." dedi.

Rehberlik yasasındaki değişiklik askıya alındı

Balkan Onur, verilen mücadelelerin ardından meslektaşlarımıza ilk müjdeyi vermek istiyorum; Turist Rehberliği Meslek Kanunu ile Seyahat Acenteleri Kanunu'nda değişikliği içeren yasa teklifinin görüşmeleri askıya alınmıştır." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa teklifi, geçtiğimiz günlerde Meclis gündemine alınmıştı. Tur operatörleri ve rehberlerinden gelen tepkiler üzerine, AK Parti Meclis Grubu sektör temsilcileriyle görüşme kararı aldı. Teklifin, kaygıları giderecek şekilde yenilenmesi bekleniyor.

İstihdam kapısı olacak

Ülke genelinde 13 bin 500 ila 16 bin arasında değişen rehber sayısının artırılmasının amaçlandığı yasa teklifine gelen itirazları değerlendiren AK Parti yönetimi, sektör temsilcileriyle bu hafta içinde görüşmesi bekleniyor.