Tarım ve Orman Bakanlığı, Nevşehir Valiliği, Nevşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsası’nın katkılarıyla Nevşehir’de bu sene ikinci kez düzenlenen Tarım ve Gıda Fuarı açıldı.

Fuar açılışına, Nevşehir Valisi Ali Fidan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Nevşehir İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay B.Murat Yakın, İl Emniyet Müdürü Ali Loğoğlu, NTB Başkanı İbrahim Salaş, Meclis Başkanı Mehmet Havalı, NTSO Başkan Yardımcısı Habil Uluer, Nevşehir Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş, İlçe, Belde Belediye Başkanları, Nevşehir'deki Ziraat Odası Başkanları, Kurum amirleri daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, çok dayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmaları yapıldı.

Nevşehir Belediyesi Halk oyunları ekibinin gösterileriyle başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Zümrüt Fuarcılık Genel Koordinatörü Mehmet Ünal fuar ile ilgili bilgiler verdi. Nevşehir'de düzenlenen ikinci tarım fuarı olmasına rağmen çok sayıda firmanın fuara katılmasının çok iyi bir durum olduğunu bununda, gelecek yıllar için katılımın ümit verici olduğunu söyledi. Nevşehir Kapalı Pazar yerinde açılan fuara katılımında yüksek olması bu bağlamda sevindirici olduğunu belirtti.

Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş'ta; "Nevşehir Ticaret Borsamız öncülüğünde, Tarım ve Orman Bakanlığının katkıları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) denetimi ve Nevşehir Valiliğimizin destekleriyle Zümrüt Fuarcılık tarafından düzenlenen 2. Nevagrı 2023 Nevşehir Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı’na hoş geldiniz diyor, hepinizi saygılarımla selamlıyorum.  Bilindiği üzere Nevşehir patates üretim ve depolama merkezidir. Kabak çekirdeği üretiminde Türkiye birincisi, şeker pancarı, fasulye ve siyah üzümde en önemli üretici ilimizdir. Bu manada yaklaşık 10.000 bin m2 alana kurulu olan fuarımız ilimiz Nevşehir, ülke ve bölge ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaktır. Amacımız ve hedefimiz önümüzdeki fuarlarda dünya markalarını Nevşehir’de buluşturmaktır. Sözlerime son verirken bu sene ikincisi düzenlenen Fuarı’mızın faydalı geçmesini diliyor,emeği geçenlere teşekkür ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum." dedi.

‘NEVŞEHİRLİLERİ TARIM ALANINDAKİ TEKNOLOJİYLE BULUŞTURMAYI HEDEFLEDİK’

Burada konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, bakanlığının son dönemde yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.  Birçok ülkede kuraklık ve su sorunlarının yaşandığını, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bu kapsamda yeni çalışma ve düzenlemeleri faaliyete geçirdiğini kaydeden Gizligider, şöyle konuştu:

"Dünyada yeni normal konuşuluyor. Bu yeni normalin içinde kuraklıklar, sel baskınları, savaşlar ve göçler var. Türkiye'de üretim planlamasını konuşurken, 2024 itibarıyla üretim planlamasını yapan nadir ülkelerden birisi haline geliyoruz. Kimin nerede, neyi, nasıl, ne kadar ekeceği ve dikeceğine o toprağın doğal mirası karar verecek devlet de bunun düzenlemesini yapacak. Teşvik ve destekler buna göre düzenlenecek. Bunlar yapılırken de işin temelinde su olacak. Çünkü içinde bulunduğumuz Akdeniz havzasındaki bütün ülkelerle beraber Türkiye'de de artık su sorunuyla karşı karşıya. Rakam vererek durumun vahameti ve ciddiyetini anlatmak istiyorum. Türkiye'de 2023'te bir önceki yıla göre yağış düşme oranı yüzde 5 azaldı. Ülke nüfusunun üçte birinin yaşadığı Marmara bölgesinde yüzde 25 azaldı. İhracat ve ithalat oranlarımızın hesaplandığı yerli tüketimin hesaplandığı ve bunun tamamının bir plan dahilinde bütün ürün kodlarıyla düzenlendiği yeni bir üretimi 2024 yılı itibarıyla hep birlikte yaşayacağız."

Türkiye'nin bulunduğu coğrafyayı avantaja çevireceğini kaydeden Gizligider, "Türkiye olarak dünyanın incisinde yaşıyoruz. Türkiye öyle bir ülke ki yaklaşık 4 saatlik uçuşlarla dünya nüfusunun yüzde 40'ına ulaşabiliyoruz. Bu avantajımızı üretimde de kullanarak ülkemizi aynı zamanda bir ihracat üssü haline getirmek istiyoruz. Bu iddiamızda Nevşehir'in de önemli bir anlamı olacak. Verimliliği inşallah Nevşehir'e de yaşatacağız." diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Nevşehir’de gerçekleştirilen yatırımlar ve destekler hakkında da bilgi veren Gizligider, 2023 yılı yatırım programı çerçevesinde Nevşehir'de ihale edilen 17 projenin 905 milyon liraya, henüz ihale aşamasındaki 16 projenin de 1 milyar 140 milyon lira maliyetle kente kazandırılacağını aktardı.

Vali Ali Fidan ise, ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen ve büyük ilgi gören fuarda bu yıl 110 katılımcının yer aldığını belirterek yaklaşık 90 bin ziyaretçiyi ağırlamayı hedeflediklerini söyledi. Fidan, “Nevşehir sahip olduğu jeotermal enerji kaynakları, beyaz altın olarak adlandırılan ponza madeni, doğal yer altı depoları ve tarım üretimi ile yükselen bir konumdadır ve fuar organizasyonunun Nevşehir Kapadokya’da düzenlenmesi bu anlamda önemlidir. İşte bu noktada satıcı ile tedarikçiyi, tüketiciyle alıcıyı buluşturan hem de sektörel gelişmeleri görerek kendi durumlarını gözden geçirme olanağı sağlayan fuarlar, bugünün iktisadi hayatı içinde, şehirlerin ve ülkelerin ekonomilerinde tartışılmaz bir yere ve öneme sahiptir.” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran ise, tarım ve hayvancılığın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi şekilde üzerinde durulması, düşünülmesi gereken bir konu olduğunu vurguladı. Buna katkı sağlamak için Nevşehir Belediyesi olarak belediye tarihinin ilk tarım projelerini hayata geçirdiklerini ve belediyeye arazilerde buğday üretimine başlayarak bir kaz çiftliği kurduklarını anlatan Savran, “Amacımız üreticilerimize rakip olmak değil amacımız tarıma, üretime dikkat çekmek. Tarımın bir meslek haline gelmesinde öncülük etmek. Çünkü tarımla uğraşan neslin şu anda en küçükleri bizim yaşlarımızda. Bunu daha alt yaşlara indirmek gerekiyor. Tarımı ve hayvancılığı bir meslek haline getirmek gerekiyor.” şeklinde konuştu.


Nevşehir İl Müftü Yardımcısı Mahmut Taşyapan'ın dualarının ardından Nevşehir protokolü tarafından fuarın kurdelesi kesildi.

Bu arada 17 Aralık Pazar gününe kadar 10.30 – 17.30 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak olan fuar içerisinde Nevşehir Belediyesi’nin de standı bulunuyor. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü içerisindeki Kadın Çalışmaları Merkezi’nde üretilen seramik, cam ve el sanatları ürünlerinin sergilendiği standı Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Vali Ali Fidan ve AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, Nevşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Savran ile birlikte gezdi.