Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar, yeni adli yıl açılışı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başsavcı Çınar, mesajında şu ifadelere yer verdi: 

"1 Eylül 2023 tarihi itibariyle yeni adli yılımız başlamış bulunmaktadır. Adalet teşkilatımız ve yargı camiamız için yeni bir adli yıl yeni bir çalışma dönemi başlıyor. Her adli açılışında olduğu gibi bugün de heyecanlıyız, mutluyuz ve umutluyuz.

Herkesin bildiği gibi adliyeler adalet duygusunun temelidir. Vargı, milletin göz bebeğidir. Adalet mülkün temeli, adaletin temeli ise insandır, insan hakkıdır. İnsan onurunu ve hakkını korumayı, bütün adalet hizmetlerinin en temel misyonu olarak görmekteyiz. Bu inanç ve şuurla tüm gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz.

Demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti prensiplerinin temel ilke kabul edildiği ülkemizde ve ilimizde adalet hizmetinin hızlı ve tarafsız bir şekilde tesis edilmesi için fedakârca çalışan ilimiz yargı mensupları, toplumlumuzun huzur ve refahı için son derece önemli bir görev ifâ etmektedirler.

Hukuk devletimizin bütün kuramlarıyla var olmasında ve yaşatılmasında büyük rolü üstlenen bağımsız ve tarafsız yargı sistemi, bu hayati görevi ne kadar başarılı bir şekilde yerine getirirse toplumun huzur güven ve birliğinin tesisine o derecede katkı sağlamış olacağının bilinciyle, tarafların kim olduğuna bakmaksızın sadece adaletin tecellisi için çalışmak gibi kutsal bir misyonu üstlenmektedir.


Aziz milletimizin birliği, dirliği, huzur ve kardeşliğinin sonsuza dek sürmek için milletimizin bağrından çıkan, tertemiz vicdanı olan hukukçularımızın adalet terazisinin asla şaşmayacağına inancımız tamdır. Bu vesileyle hakkın ve hukukun tecellisi için görevini tavizsiz yerine getiren ilimizde görev yapan tüm Hâkim ve Cumhuriyet Savcılarımızın, Hukuk Devletinin olmazsa olmazı yargı erkinin temel taşı ve en büyük güvencesi olan birey hak ve özgürlüklerinin savunulmasında, hakların korunmasında, hukukun üstünlüğünün var olmasında yılmadan çaba gösteren avukatlarımızın ve adaletin tecelli etmesine kâtkı sağlamak içir özverili bir şekilde çalışan tüm adli personelimizin yeni adli yılını kutluyorum.


Görevi başında şehit düşen tüm yargı mensuplarımız ve adalet teşkilatı çalışanlarımızı rahmetle anıyorum


Yeni adlî yılımızın ülkemize, vatandaşlarımıza, tüm yargı teşkilatı mensuplarına ve hukuk camiamıza hayırlı almasını temenni ediyorum.

01/09/2023

İsmet ÇINAR
Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı

detail-photo-fancybox-0detail-photo-fancybox-1