Nevşehir Devlet Hastanesinde uzunca bir süredir hizmet veren MR cihazı oldukça donanımlı üst düzey bir MR cihazı ile değiştirildi. Bunun yanı sıra hastaların daha konforlu ve ferah bir ortamda MR çektirecekleri yeni bir MR ünitesi yapıldı.

Konu ilgili Nevşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Macit Yalçın şunlara değindi: “MR hastalıkların teşhisinde sıklıkla kullanılan ve oldukça önemli bir tetkiktir. Hastanemizdeki MR cihazı uzunca yıllardır kullanılmaktaydı. 24 saat kesintisiz hizmet veren bir cihaz olması nedeniyle haliyle yıpranmıştı ve teknolojisi de nispeten eskimişti. Yeni nesil teknolojiye sahip, yapay zeka ile çekim kalitesini artırabilen, daha sessiz ve daha hızlı çekim yapabilen, daha geniş olması nedeniyle kilolu hastaların çekimlerine uygun olan ve daha önceki cihazın yapamadığı özellikli çekimleri yapabilen bir MR cihazının kurulumunu hastanemize yapmış bulunuyoruz.

Ayrıca eski cihazın bulunduğu fiziksel mekan yetersizliklerini gidermek için çok geniş bir alanda, bekleme salonu ve soyunma kabinleri olan ve sadece MR için ayrılmış bir ünite ile hizmet vereceğiz. Manyetik alan olması nedeniyle eski MR odamızda sağlayamadığımız merkezi oksijen desteğini ve hastaların EKG, puls oksimetre, kan basıncı gibi yaşamsal fonksiyonların izlenebildiği MR uyumlu bir hasta başı monitör sistemini de ünite içerisinde kurduk. MR odalarında manyetik alan bozulmasın diye ışıklandırma çok az yapılmaktaydı ve karanlık alan korkusu olan hastalar bu durumdan olumsuz etiketlenmekteydi.  

Manyetik alanı bozmayacak özel aydınlatmalarla çekim odasını çok aydınlık hale getirdik ve MR cihazına ait özel havalandırma ile de ortam havasını destekledik. Böylece kapalı alan korkusu olan hastaların korkmadan çekim yaptırmalarına olanak sağlamış olduk. Üst düzey bir cihaz olması nedeniyle elde edilen görüntüler tüm doktorlarımız tarafından memnuniyetle karşılandı.  

Ayrıca çekim hızının daha fazla olması ve arıza oranında daha düşük olması da MR randevu sorunumuzu ortadan kaldırmaktır. Bu kalitede bir cihazın ilimize kazandırılmasında desteklerinden dolayı başta sağlık bakınanımız Sayın  Dr. Fahrettin Koca olmak üzere Sağlık bakanlığımıza ve katkı sağlayan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Nevşehir’imize hayırlı uğurlu olsun." dedi.