Nevşehir Devlet Hastanesi’nde sigara alışkanlığından kurtulmak için poliklinik açıldı. 

Nevşehir Devlet Hastanesinde faaliyete geçen sigara bırakma polikliniği Perşembe-Cuma günleri Uzm. Dr. Fatma BACIK sorumluluğunda hasta kabulüne başladı.

Sigara Bırakma Polikliniği’ne başvurular Alo 171 sigara bırakma hattıyla ya da 186 üzerinden randevu alarak yapılıyor.

BU SERVİS SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLER İÇİN

Nevşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Macit Yalçın; “Başvuran Vatandaşlarımızın 3 Ay İçinde Sigara Bağımlılığından Kurtarılmalarını Hedeflemekteyiz”

Bölge halkına her alanda hizmet etmek için çaba gösterdiklerini ifade eden Nevşehir Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Macit Yalçın: “Bu amaç doğrultusunda hastanemiz bünyesinde Sigara Bırakma Polikliniğini hizmete açmış bulunmaktayız. Sigara Bırakma Polikliniğinin temel hedefleri sigaranın zararları ile ilgili toplumu bilinçlendirmek, sigara kullananların sigarayı bırakmasına yardımcı olmak, bırakmak isteyenlere cesaret vermek ve özellikle de gençlerin sigaraya başlamalarını önlemektir. Dünyada her yıl 7 milyon kişi sigara nedeniyle ölmektedir ve bu ölümlerin yüzde on ikisinin sebebi yine sigaradır. Sigara akciğer kanserinin en sık sebebi kalp ve damar hastalıklarının çoğunun ana nedenidir. Ayrıca KOAH'ın yüzde 90 sebebidir. Bu yönüyle bakıldığında sigaranın etkilemediği doku ve organ yoktur ve her dozu zararlı olup sadece içenin değil çevresindekilere de zararı var. Polikliniğimize müracaat eden vatandaşlarımıza görevli uzman hekimimiz tarafından sigara bırakma yöntemleri anlatılmakta ve hastanın ilaç tedavisi açısından değerlendirilmektedir. En büyük hedefimiz, sigara bırakma polikliniğimize başvuran hastalarımızın tamamına sigarayı bıraktırmak ve tekrar başlamasını engellemektir. Sigarayı bırakmaya kesin karar veren sigara bağımlıları randevulu olarak polikliniğimize başvurmaları halinde muayene ve belli aralıklarla haftalık kontrollerinin yapılarak programa alınmakta, yine belli aralıklarla özel veya grup şeklinde psikoterapi ile tedavi desteklenmektedir. Sigara bırakma polikliniğine başvuran vatandaşlarımızın 3 ay içinde sigara bağımlılığından kurtarılmalarını hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.