Nevşehir Ticaret Borsasına ait Nevşehir Hayvan Pazarı geçici olarak kapatılmıştır.

Nevşehir İli Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu kararı ile İlimiz Hayvan Pazarı 10.03.2023 tarih ve 2023-02 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu gereğince geçici olarak kapatılmıştır.

İlgili Hayvan Sağlığı Zabıta Komisyon Kararına ulaşmak için TIKLAYINIZ

Kamuoyuna önemle duyurulur

Konuya ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada;  "Türkiye Genelinde, Sahada titizlikle yürütülen çalışmalar neticesinde, SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan ilk vaka tespit edilmiştir. Halihazırda hastalık görülen 8 işletmede kordon-karantina dahil olmak üzere tüm tedbirler alınmıştır"
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatı çerçevesinde, ülke genelinde hayvan pazarları kapatıldı. Alınan tedbirler istikametinde ithalat, ihracat ve kesim maksatlı sevkler dışındaki tüm hayvan hareketlerinin yasaklandı belirtilmiştir.

Bu kapsamda; "SAT-2 serotipi şap hastalığının bulaşmasını engellemek amaçlı 10.03.2023 Tarihinde  Nevşehir İli Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu aldığı 2023/ 02 nolu karar neticesinde  13.03.2023 Pazartesi Tarihinden itibaren komisyonun yeni  kararına kadar, Nevşehir Ticaret Borsamıza ait Nevşehir Hayvan Pazarı’nın Hastalık sonlanıncaya kadar kapalı kalacağı belirtilmiş. Kamuoyuna önemle duyurulur."

Bakanlığın açıklamasında ise şu bilgiler verildi:

SAT-2 SEROTİPİ ŞAP HASTALIĞINA KARŞI ALINAN ÖNLEMLERE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Irak'ta şap hastalığıyla ilgili gelişmelerin ortaya çıkması üzerine, Avrupa Birliği Şap Hastalığı ile Mücadele Komisyonu (EuFMD) koordinasyonunda Numune Gönderme ve Test Etme Protokolü çerçevesinde, Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitüsü Müdürlüğümüze incelenmek üzere farklı mahallerden numuneler gönderilmiştir.

Enstitümüzce, bir numunenin, daha önce ülkemizde rastlanmayan SAT-2 serotipi olduğu tespit edilerek etken izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için çalışmalara ivedilikle başlanmış, İl Müdürlüklerimizin yanı sıra tüm paydaşlar konuyla ilgili uyarılmıştır.

Bakanlığımızca, hastalığın ülkemize sıçramasının engellenebilmesi için ilgili kurumlarla derhal iletişime geçilerek, sınır gözetim ve yol kontrol faaliyetlerinin artırılmasına ilişkin gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.

Sahada titizlikle yürütülen çalışmalar neticesinde, SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan ilk vaka tespit edilmiştir. Hâlihazırda hastalık görülen 8 işletmede kordon-karantina dâhil olmak üzere tüm tedbirler alınmıştır. 8 Mart 2023 tarihinde de Dünya Hayvan Sağlığı Örgütüne gerekli bildirimde bulunulmuştur.

Şap Enstitü Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde ise SAT-2 serotipine karşı aşı üretilmiş ve 9 Mart 2023 tarihi itibarıyla kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Bu gelişmeler üzerine toplanan Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi tarafından hastalığın yayılmasını önleyici tüm tedbirler alınmış olup, kesim, ithalat ve ihracat amaçlı yapılan sevkler dışında, şap hastalığına duyarlı tüm hayvan hareketleri (il içi ve il dışı) ilkbahar şap aşılama kampanyası süresince ülke genelinde durdurulmuştur.

SAT-2 serotipi şap hastalığına ilişkin tüm gelişmeler ilk andan itibaren Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup gerekli tüm önlemler alınmaktadır. Ülkemizde ilk defa görülen bu serotipe karşı ivedilikle aşı üretimini tamamlayan Bakanlığımız, büyükbaş hayvan varlığımızın tamamının aşılanması için gerekli çalışmaları süratle yürütmektedir.

   Kamuoyuna saygıyla duyurulur.