Türkiye’nin en önemli patates üretim merkezlerinden biri olan Nevşehir'de patates hasadı sona erdi.

Nevşehir Valisi Ali Fidan, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Süleyman Özgün, Emre Çalışkan ve Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş, Çardak köyünde düzenlenen patates hasadına katılarak çiftçilerle patates topladı.

Çiftçilerimize hayırlı bereketli hasatlar diliyoruz.

Nevşehir Valisi  Ali Fidan, il protokol üyeleri ve köy halkı ile beraber Nevşehir merkeze bağlı Çardak köyünde patates hasadına katıldı.

Vali Fidan, ÇKS sistemine kayıtlı 2418 çiftçimizin patates üretimi yaptığını ve bu yıl 360 bin ton rekolte beklendiğini belirtti. Nevşehir depolarının da çok büyük öneme sahip olduğunu söyleyen Vali Fidan, 1321 depo ile yaklaşık 2 milyon ton patatesin depolandığını ifade etti.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün; "Çardak Köyü’ndeyiz. Bereketli olsun inşallah. Nevşehir Valiliğimiz, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün düzenlediği 2023 yılının Patates Hasat Programını, Valimiz ali Fidan, Milletvekilimiz Emre Çalışkan, Belediye Başkanımız Mehmet Savran ve Kurum Müdürlerimizin katılımı ile gerçekleştirdik." dedi.

Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Aavran'da; 2022 yılında Patates üretiminde , 280 bin ton üretim ile ülke üretiminde 8. Sırada yer aldık. 2023 yılında ise 90 Bin dekar ekim alanında 360 bin ton rekolte beklenmektedir. Valimiz, Milletvekillerimiz Süleyman Özgün ve Emre Çalışkan ile şehrimizin bereketli topraklarımızda üretilen patates hasadına katıldık." dedi.

Sezon kapatan mevsimlik işçiler kovalarını havaya fırlattı

Çardak köyünde düzenlenen patates hasadı sonrası Nevşehir protokolü ve çiftçiler hasat bitişini kovaları havaya fırlatarak kutladı! Üniversitelerdeki kep atma törenini aratmayan görüntülerde patates işçilerinin hayli mutlu olmaları ise dikkatlerden kaçmadı.