Borsa Kavşağı Saat Kulesi, Nevşehir ilinin Nevşehir ilçesinde bulunan saat kulesi. 2005 yılında kesme sarı taştan imal edilen 14 metre yüksekliğindeki kule adını bulunduğunu Borsa Kavşağı'ndan almaktadır.

19 yıl önce yapılmıştı

Aksaray Caddesi üzerindeki Borsa Kavşağı’nda yer alan Saat Kulesi’nin görselliğinin daha etkin hale getirilmesi yönündeki çalışmalar tamamlandı. 15 metre yüksekliğindeki saat kulesi, yapılan düzenleme ile birlikte oldukça farklı bir güzellik kazandı.

Şehir merkezinin en önemli arterlerinden biri olan Aksaray Caddesi’nin başlangıç noktası konumundaki Borsa Kavşağı’nda 2005 yılında Nevşehir Belediyesi tarafından hizmete kazandırılan 15 metre yüksekliğindeki Saat Kulesi, yapılan düzenleme ile birlikte şehrin önemli bir sembolü haline dönüştü.

UN HABİTAT ve Dünya Birleşmiş Kentler Federasyonu (FMCU-UTO), Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği (IULA) ve Dünya Büyükşehirler Birliği (METROPOLİS) Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler gibi uluslararası kuruluşların bir araya gelmesiyle eski Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in konsey üyeliği ve yönetiminde yer aldığı Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler gibi  önemli sivil toplum örgütlerinin levhaları da, kulenin dört bir yanını süslerken Nevşehir’in Dünya Barış Kenti konumu da daha belirgin bir şekilde ortaya konmuştu.