Kurutulmuş meyvelerin en lezzetlisi ve en faydalısı olan kuru üzüm yediden yetmişe herkes için sağlıklı bir besindir. 

Kuru üzüm herkes tarafından çok sevilen, neredeyse kimsenin karşı koyamadığı küçük, siyah kurutulmuş bir meyvedir. İçeriğinde A ve B1 vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir ve Sodyum gibi mineralleri bulunduran kuru üzüm her derde devadır. Kuru üzüm, uzun bir süredir çeşitli tıbbi yararları ile bilinmektedir. 

Nevşehir'de üzüm üreticileri yetişdikleri üzümün eşsiz faydalarını şöyle sıralıyorlar; Üzüm bağışıklık sistemi için çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Karaciğer ve böbreğin fonksiyonel özelliklerini arttırır. Kansızlık ve karaciğer hastalıkları için derde derman niteliğindedir. Vücuttaki yağların erimesinde etkilidir. Kanın temizlenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

İnsan vücudunda biriken ve zarar verici nitelikte olan maddeleri dışa atar. Yağlı maddelerin kılcal birikimini engeller. Kanı sulandırır. Böylece kalp ve damar sisteminin daha düzenli şekilde çalışmasını sağlar. Üzümün içinde yer alan resveratrol maddesi sayesinde kansere karşı bedeni korur mikrop ve virüslere karşı daha dirençli bir vücut olmasına sağlar. Çekirdek ve kabuğunun mideye herhangi bir zararı yoktur. Aksine sindirimi hızlandırır. Bağırsak sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Beyne enerji sağlar. Daha güçlü ve hızlı çalışmasına yardımcı olur. Cildin daha pürüzsüz bir görünüm almasına yardımcı olur. Kireçlenme ve alerji için kalkan vazifesi görür. C vitaminin özelliğini artırır. Daha etkili ve faydalı olmasını sağlar.

Kuru üzüm ağız kokusu için de birebirdir. Unutkanlık ve kansızlık için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda damar sertliği için de tavsiye edebileceğimiz bir besindir. Öksürüğü kesme özelliğine sahip olan kuru üzüm ağız yaralarına da iyi gelir. Uzmanların herkesin bol bol yemesi gerektiğini söyledikleri kuru üzüm baş ağrısının kesilmesine de yardımcı olup, idrar yollarının iltihaplanmasına da bir engel niteliğindedir.

Kuru üzüm hoşafı da doktorların sık sık tavsiye ettiği bir besin kaynağıdır. Basur ve verem için oldukça etkili olan kuru üzüm hoşafı, öksürüğü keser ve kireçlenmeyi önler. Bağırsak iltihaplanmasına deva gibidir. Zayıf insanlar için birebirdir. Kilo artırmaya yardımcı olur. Her gün düzenli yenildiği takdirde zekaya ve unutkanlığa çözüm niteliğindedir denilmektedir.

Nevşehir'in meşhur kuru üzüm köftür ve pekmezi için sipariş alınır... 0 534 242 54 94