Nevşehir İl Özel İdaresi sorumluluğundaki 153 köyümüz, Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü ilaçlama ekiplerince bölgelere ayrılarak, toplam 10 personeliyle ve ULV olarak tanımlanan araç üstü modern cihazlarla sivrisinek ve karasineğe karşı açık alanlarda Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından halk sağlığı açısından kullanımı uygun bulunan ilaçlarla yapılmaktadır.

Ayrıca ilaçlama ekiplerince Nevşehir Kızılırmak çevresine Simillium SPP. mücadelesi kapsamında Yüksekli – Şahinler köyleri arasında belirlenen 6 noktada 1.kez 380 litre Biyolojik ilaçlama yapıldı. Yapılan ilaçlama ile Kızılırmak çevresinde oluşan üvez sineğine karşı havzanın korunması ve vatandaşların rahat ve sağlıklı bir yaz geçirmesi planlanmaktadır.

Kızılırmak Nehrinde Simillium SPP.(üvez sineği)’ne karşı en etkili mücadelenin nehir içinde yaşam sürdüren larvalara karşı yapıldığını, ve zararlının erişkin hale gelip insan ve hayvanlara zarar vermeden, kontrol altına alıp, düzenli olarak popülasyonları takip edilen zararlıya karşı en etkin mücadele yöntemi olan ve ekolojik sisteme ve diğer canlılara hiçbir zararı ve yan etkisi bulunmayan Biyolojik Larvasit ile ilaçlama düzenli olarak İdaremiz teknik personelinin kontrolünde on beş gün aralıklarla devam edilecektir.