Nevşehir ile birlikte ülkemizin 81 ilinde "şehitlerimize rahmet, Kudüs'e dua için" sabah namazı buluşmaları gerçekleştirildi.

NEVŞEHİR'DE 2024 YILININ İLK GÜNÜ AİLELER SABAH NAMAZINDA BULUŞTU...

Nevşehir'de merkezinde “Şehitlerimize rahmet, Kudüs'e dua” temalı sabah namazı buluşmasına çocuk genç yaşlısı ile büyük ilgi gösteren vatandaşlar  Alibey Camiine akın ettiler. 

Nevşehir İl Müftülüğü, Milli İrade Platformu, Eğitime Destek Platformu,Alemdar İmam Hatipliler Derneği ve bir çok Sivil Toplum Kuruluşu’nun destek verdiği program Nevşehir Merkez Alibey Camii’nde gerçekleştirilirken tüm ilçelerde de aynı program yapıldı.

Cami etrafında araçlara park yeri bulmada zorlanan vatandaşlarımız, cami içini de hınca hınç doldurdu. Sabah namazı programına cemaat aileleriyle katılım sağlarken, kadın ve çocuk sayısının çok olması da dikkat çekti.

2024 yılının ilk sabah namazı Nevşehir’de Alibey Camii’ndeki program ile kılındı. Nevşehir İl Müftülüğü İmam Hatipleri tarafından Kur’anı Kerim tilaveti edildi, ilahiler okundu. İl Müftü Vekili Selami KURT Beyefendi tarafından dua okundu. KURT, “Şu ana kadar vatan için, bayrak için canını feda etmiş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Dünya üzerinde zulme uğrayan Filistinli, Doğu Türkistanlı ve diğer mazlum Müslümanlara Rabbimiz kurtuluş nasip etsin” diye dua ederken, cami cemaati hep birden “amin” dedi.

Namaz sonrası cemaat birbirleriyle musafaha etti. Ayrıca Alemdar İmam Hatipliler Derneği tarafından vatandaşlara çorba ikram edildi.

Nevşehir ili tüm ilçelerinde de sabah namazı programı gerçekleştirildi. Acıgöl Merkez Çarşı Camii’nde, Avanos Şehit Şevket Tekin Camii’nde, Derinkuyu Ekmekci Camii’nde, Gülşehir Kurşunlu Camii’nde, Hacıbektaş Tekke Camii’nde, Kozaklı Merkez Camii’de ve Ürgüp Arpacızade Camii’nde vatandaşlar sabah namazını kılıp, dualar etti.

Nevşehir ve tüm ilçelerinde yılın ilk sabah namazı buluşmasına akın eden vatandaşlarımız ellerini sınır ötesindeki operasyonda şehit olan 12 kahraman ve tüm şehitler için açtı. Ayrıca İsrail zulmü altındaki Filistin'deki müslümanlar ve oradaki vahşetin son bulması için de dualar edildi.

ÜRGÜP'TE AİLELER SABAH NAMAZINDA BULUŞTU...

Ürgüp İlçe Müftülüğü tarafından Arpacızade Camiinde düzenlenen “Şehitlerimize rahmet, Kudüs'e dua” temalı Sabah Namazı Buluşmasına Ürgüp halkı büyük bir teveccüh gösterdi.

Sabah namazı öncesi okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, sabah namazının kılınması ile devam etti. Salavat ve tesbihatın ardından Ürgüp İlçe Müftüsü İsmail KARADAVUT cemaate hitap etti.

Ümmet-i Muhammed olarak fert, toplum ve insanlık olarak ağır bir imtihandan geçtiğimizi vurgulayan Karadavut; "Geçtiğimiz günlerde menfur bir terör saldırısı sonucu kahraman evlatlarımız şehadet şerbeti içtiler. 7 Ekim’den beri işgalci zalimler ve destekçileri tarafından binlerce masum din kardeşimiz Filistin’de şehit edildi.

Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “İçinizden sadece zulmedenlere dokunmakla kalmayacak olan bir musibetten sakının ve bilin ki Allah’ın cezası çok şiddetlidir.” Hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: “İnsanlar zalimin zulmünü görür de ona engel olmazsa, Allah’ın onları genel bir azaba uğratması kaçınılmazdır.”

Hepimizin mesuliyetimizin farkındayız ve bizler millet olarak her daim zulme engel, mazluma umut olanlar tarafındayız. Elimizle, dilimizle ve kalbimizle her türlü zulmün karşısındayız.

Kadın erkek, genç yaşlı her birimiz ülkemiz başta olmak üzere dünyadaki tüm zulümlerin son bulması için yılın ilk gününde sabah namazında bir araya geldik. Hepinize içtenlikle teşekkür ediyorum.

Bu vesileyle Yüce Rabbimden kahraman şehitlerimize rahmet; ailelerine, yakınlarına sabr-ı cemil ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Dünyanın çeşitli yerlerinde zulme uğrayan Müslümanlar var. Filistin ve Gazze başta olma üzere nerede mazlum varsa hepsine sabahın seherinde dua ediyoruz, mazlumları zulümden kurtar Ya Rabbi! Yurtlarını, yuvalarını, vatanlarını korumak için mücadele kardeşlerimize zaferler nasip eyle, düşmanlarını kahreyle, mağlup eyle.” Niyazında bulundular.

Program sonunda cemaate çorba ikramında bulunuldu.

Sabah Namazı Buluşmasına katkı ve katılım sağlayan Ürgüp Belediyesine, Sivil Toplum Kuruluşlarına, İlçemizin manevi mimarı Din Görevlilerimize ve bizleri yalnız bırakmayan saygıdeğer halkımıza teşekkürlerimizi sunarız.