Nevşehir 15 Temmuz mahallesi eski diş hastanesi binasının önündeki orta refüjde bulunan at kestanesi (Aesculus Hippocastanum) ağacı çiçek açtı. Zamansız çiçek açan ağaç görenleri hayretler içerisinde bıraktı.

Dalın altında meyvesi var üstünde çiçek...

Özellikle Ekim ayı sonunda mevsimi şaşırarak erken çiçek açan kestane ağaçları vatandaşları da şaşırttı. Nevşehirli vatandaşlar bölgede bu ağaçların  normal şartlarda Mayıs ayında çiçek açması gerektiğini söyledi.

At kestanesi (Aesculus Hippocastanum) Asya ve Avrupa’da doğal yayılış gösteren ve “At Kestanesi” olarak bilinen büyük bir yaprak döken ağaçtır. Yaklaşık 19 türü vardır. Yapraklar, 13-30 cm uzunluğunda, kenarları dişli ya da düz olup 5-9 yaprakçıktan oluşan el görünümündedir. Mayıs ayında açan pembe ve beyaz renkli çiçekleri vardır. Böcekler aracılığıyla tozlaşan çiçekleri gösterişlidir ve çiçek tacı dört veya beş taç parçasından oluşan salkım şeklindedir. Çiçekler dik duran uzun bir sap etrafında oluşur. Meyve olgunlaştığında üzeri dikenli veya düz büyük bir kapsüle dönüşür.