Nevşehir'in özellikle Ürgüp ve Gülşehir ilçelerinde kabak, üzüm, patates ve meyve sebze tarlalarına sürü halinde girip ürünlere ciddi zarar veren domuzlarla mücadele etmeye çalışan çiftçiler yetkililerden yardım talep ediyorlar.

FİB Haber Merkezine ulaşan mağdur çiftçilerimiz, Gülşehir İlçesine bağlı Yeşilöz Köyü (Cemel), Oğulkaya, Kızılkaya, Emmiler, Hamzalı ve Merkez Kızılırmak Nehri bölgesinde popülasyonu hızlı​ bir şekilde yoğunlaşan ve sürü halinde dolaşarak ekili – dikili alanlara zarar veren yaban domuzları için sürek avları talebinde bulunuyor.


Nevşehir'de domuzlara kim dur diyecek

Günden güne domuz istilasının fazlalaştığını dile getiren Ürgüplü bir çiftçimiz ” Tarlalarımıza girip ürünlerimizi ziyan ediyorlar. Bir de sürü halinde geziyorlar ve baş edemiyoruz. Vurulmaları da yasak olduğundan hiçbir şekilde zarar vermiyoruz. Fakat ne yapacağımızı bilmiyoruz. Gün geçtikçe bu domuz istilası fazlalaşıyor. Kendi çapımızda önlem almaya çalışıyoruz ama yine de başarılı olamıyoruz. Yetkililerden bizlere yardım etmelerini talep ediyoruz. İvedi bir şekilde sürek avı yapılması gerekir, Kaymakamlığımızdan, tarım müdürlüğümüzden, muhtarlarımızdan bu konuda çalışma başlatmalarını istiyoruz." diye konuştu.

Çiftçiler Tarlalarına Zarar Veren Domuz Sürülerine Karşı Yetkililerden Yardım Bekliyor

Domuzların mısır tarlalarına girerek ürünlerine büyük zarar verdiğini vurgulayan Gülşehirli genç çiftçimiz İbrahim Koyuncu'da, "Tarlaya giren domuz ürünlerimize zarar veriyor. Bu domuzlar bir doğumda 10-12 yavru doğurabiliyor. Yılda dişi başına 2 kez doğum yaptıkları düşünülürse artık gerisinin siz hesap edin.  Popülasyonu hızla artan domuz sürülerine bir an önce önlem alınmazsa 3-5 sene sonra yüzde 50 kaybımız yüzde 100'e kadar çıkabilir." ifadelerini kullandı.
detail-photo-fancybox-0detail-photo-fancybox-1