Nevşehir'e başka illerden gelerek il genelinde özellikle kırmızı ışıkların bulunduğu bölgeleri mesken tutan dilencilerin küçük çocuklarını kullanması sürücülerin tepkisine neden oluyor.

Kentin her köşesinde rastlamanın mümkün olduğu dilenciler trafik ışıklarında hem kendi canlarını hiçe sayıyor hem de kazaya davetiye çıkarıyor.

En son bugün görüntülenen olayda Uçhisar kavşağında trafik ışıklarının bulunduğu alanı mesken tutan ve kırmızı ışıkta duran araç sürücülerinden para isteyen dilencilerin trafikte oluşturdukları görüntü bu kadarı da olmaz dedirttiriyor. Yanlarında ufacık günahsız çocukları alarak araç sürücülerinden para isteyen dilencilerin trafiği tehlikeye düşürdükleri yetmiyormuş gibi, araç sürücülerini de rahatsız etmesine yetkililerin dur demesi bekleniyor.

O anları cep telefonu ile görüntüleyen bir vatandaşımız FİB Haber Merkezi whatsapp ihbar hattına yaptığı açıklamasında; "Alenen duygu sömürüsü yapıyorlar, sözde çöpten ekmek topluyor. Burası Uçhisar kavşağı. Yerleşim yeri olmayan bu yerde normalde çöp konteyneri yok dolayısıyla buraya ekmek atanda yok. Kendileri nerden buldularsa yol kenarına çöp konteyneri getirmişler tiyatro oynuyorlar. Şimdi beni gördüler kaçıyorlar. Çocuklara yazık ya birileri bunlara dur demeli." dedi.

Gün içersinde küçük çocuk ve bebekleri kullanarak dilenen bu vatandaşların trafikte çocukları tehlikeye atarak ölüm ile burun buruna gelmeleri bu kadarınada pes dedirtiyor.

Çektiği görüntüleri FİB Haber Merkezi whatsapp ihbar hattına gönderen bir başka vatandaşımızda, aracıyla bir süre uzaktan takip ettikten sonra yaşadıklarını  şöyle anlattı; "Görüntüler sakın sizi yanıltmasın. Aslında aç değiller... O ekmekleri çöpten de toplamadılar... Çöplerin yanına oturup oluşturdukları sözde trajik sahneyle insanları sömürüyorlar ekmekleri aslında yanlarında getirip yiyormuş gibi yapıyorlar...Yoksa bu şehir kimseyi açta açıkta bırakmaz" dedi ve ekledi; Lütfen bu konuda Nevşehirli vatandaşlarımızı uyaralım. Yardıma muhtaç gerçek ihtiyaç sahibi dışında bu tür duygu sömürüsüyle dilenenlere ve özelliklede böylesi bir pandemi döneminde fırsat vermeyelim. Özellikle bunu kendisine bir kazanç olarak gören, bu tür duygu sömürülerine karşı uyanık olmalı ve aldanmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Halkın vicdani duygularını istismar etmek için adeta gözlerini budaktan sakınmayan ve türlü yöntemlere başvuran dilencilerin yeni yönteminin gidip istemek değil, dikkat çekip insanları kendilerine yardım etmeye zorlamak olduğu algısı oluşuyor.

Bir tarafta algı ve duygu sömürüsü bir tarafta masum çocuklar diğer yandan da yol güvenliğini tehdit eden dilenciler...

Yetkilileri uyarıyor ve göreve davet ediyoruz.