Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Nevşehir İl Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen “Temsili Askerlik Törenine” katılım sağladı.Vali Becel, özel askerlerimiz ve aileleriyle yakından ilgilenerek, temsili askerlik yapan özel kardeşlerimize tezkerelerini vererek tebrik etti.

Nevşehir İl Jandarma Komutanlığında bir günlük temsili askerlik yapan engelli gençler, düzenlenen törenle yemin ederek terhis oldu.

Nevşehir İl Jandarma Komutanlığı tarafından engelli gençlere yönelik bir günlük askerlik uygulaması ve yemin töreni düzenlendi. Törene; Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özlem Fındık, Nevşehir İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Bahittin Murat Yakın, Nevşehir İl Emniyet Müdürü Ali Loğoğlu, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Memet Polat, protokol üyeleri, askerlik görevini icra eden engelli gençlerin aileleri katıldı  

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından tören 1 günlük askerlik görevini icra eden engellilerin yerlerini alarak ant içmeleri ve Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Hilal Nayman’ın ‘Bayrak Şiiri’ni okumasıyla başladı.  

Yakın: Her Görevi En İyi Şekilde Yerine Getireceklerine Olan Güvenimiz Tamdır

Törende konuşan Nevşehir İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Bahittin Murat Yakın,  Jandarma Genel Komutanlığının direktifleri doğrultusunda engelli vatandaşlara yönelik olarak icra edilen, 2023 yılı bir günlük temsili askerlik yemin törenini aileleri ve katılımcılar eşliğinde yapmanın gurur ve mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi.

Jandarma Kıdemli Albay Bahittin Murat Yakın, “Askerlik mükellefiyeti; asker-millet kavramının dünyadaki yegâne örneğini teşkil eden Türk milleti için bir onur vesilesidir. Kutsal askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gururunu ömür boyu taşımaktadır. 1111 sayılı askerlik kanunu kapsamında silâhaltına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşlarımızın bu hak ve ödevlerini sembolik olarak yerine getirmelerini sağlamak maksadıyla bu günü tertiplemiş bulunmaktayız.

Askerlik hizmetini yerine getiren evlatlarınızın gözlerindeki pırıltıyı büyük bir memnuniyetle gözlemliyor ve bunun haklı gururunu yaşıyorsunuz. Bu gençlerimizin kendilerine vatan savunmasında bir görev düştüğünde diğer askerlerimizden geri kalmayarak verilecek her görevi en iyi şekilde yerine getireceklerine olan güvenimiz tamdır” diye konuştu.

Tören, vatani görevini yerine getiren 8 engelli jandarma ere Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel tarafından terhis belgelerinin verilmesi ile sona erdi.