İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, FETÖ'ye yönelik gerçekleştirilen geniş kapsamlı "KISKAÇ-14" operasyonunun sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "FETÖ'cülere göz açtırmayacağız. Aziz milletimizin duası ve destekleriyle terör örgütleri ve onların işbirlikçilerinin nefeslerini keseceğiz." ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Ali Y Yerlikaya'nın açıklamalarına göre, 17 farklı ilde düzenlenen operasyonlarda toplamda 36 şüpheli yakalandı.


Operasyonlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Daire Başkanlığı ve İstihbarat Başkanlığı koordinasyonunda, İl Emniyet Müdürlükleri TEM Şube Müdürlükleri tarafından yürütüldü. "KISKAÇ-14" operasyonlarının gerçekleştirildiği iller şunlardır: Konya, Gaziantep, Hatay, Batman, Nevşehir, Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Adana, Hakkari, Denizli, Manisa, Kocaeli, Osmaniye, Bursa ve Ordu.


Şüphelilerin yakalanması, terör örgütü FETÖ'nün farklı yapılarında faaliyet gösteren kişilerin tespit edilmesi ve delillendirilmesi ile mümkün oldu. Şüphelilerin bir kısmının FETÖ'nün sözde "Askeri Mahrem Yapılanması, Emniyet Mahrem Yapılanması ve Güncel Yapılanması" içinde aktif roller üstlendikleri ortaya çıktı. Ayrıca, FETÖ'nün gizli iletişim programı "ByLock"u kullandıkları, örgüt içindeki üst düzey şahıslarla operasyonel telefon hatları üzerinden iletişimde oldukları, ankesörlü telefonları kullanarak örgüt içi iletişim sağladıkları ve terörizmin finansmanı kapsamında faaliyetlerde bulundukları da belirlendi.


Yakalanan şüphelilerin, aynı zamanda, çeşitli FETÖ soruşturmaları kapsamında haklarında kesinleşmiş hapis cezası ve aranma kaydı olduğu, bazı sınav mülakatlarında avantaj sağlamak amacıyla kodlandıkları ve ifadeler ile teşhislerde isimlerinin geçtiği de tespit edildi.


Operasyonlar sırasında çok miktarda döviz ve Türk Lirası'nın yanı sıra çeşitli dijital materyaller ve belgeler ele geçirildi. Bakan Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren emniyet güçlerini tebrik ederek, Türkiye'nin FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadelesinin kararlılıkla sürdüğünü vurguladı. Terörle mücadelede polislerin fedakârlıklarını ve çabalarını takdir ettiğini belirten Bakanımız Sayın Yerlikaya, Türk milletinin dualarının ve desteğinin bu operasyonların başarısı için kritik önemde olduğunu söyledi. Bakanımız ayrıca, terör örgütleri ve iş birlikçileriyle mücadelede kararlılık ve titizliğin süreceğinin altını çizdi.

Bakan Yerlikaya, "FETÖ’cülere göz açtırmayacağız. Aziz Milletimizin duası ve destekleriyle terör örgütleri ve onların iş birlikçilerinin nefeslerini keseceğiz."

Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Daire Başkanlığı ve İstihbarat Başkanlığı koordinesinde İl Emniyet Müdürlükleri TEM Şube Müdürlüklerince; Nevşehir, Konya, Gaziantep, Hatay, Batman, Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Adana, Hakkari, Denizli, Manisa, Kocaeli, Osmaniye, Bursa ve Ordu’da 
FETÖ’ye yönelik düzenlenen “KISKAÇ-14” operasyonlarında şüphelilerin:

  • Örgütün sözde “Askeri Mahrem Yapılanması, Emniyet Mahrem Yapılanması ve Güncel Yapılanması” içerisinde faaliyette bulundukları,
  • Örgütün kripto haberleşme programı “ByLock” kullanıcısı oldukları, 
  • Örgüt içerisinde sorumlu şahıslarla operasyonel hatlar üzerinden irtibatlı oldukları, 
  • Terörizmin finansmanı suçu kapsamında faaliyet gösterdikleri,
  • Ankesörlü telefonlarla iletişim kurdukları, 
  • Münferit sınav soruşturmaları kapsamında mülakatlarda avantajlı olarak kodlandıkları ve 
  • İfade ve teşhislerde adlarının geçtiği, FETÖ soruşturmaları kapsamında haklarında kesinleşmiş hapis cezası ve aranma kaydı bulunduğu tespit edildi.

Operasyonlar sonucu:

  • Çok miktarda döviz ve Türk Lirası ile 
  • Çok sayıda dijital materyal ve dokümana el konuldu.

Operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle" dedi.