Nevşehir'de küresel ısınma sonrasında iklim değişikliğinden nasibini alan erik ve elma ağaçları ile leylaklar kışın başlangıcı olarak bilinen ekim ayında çiçek açtı.

Bahar aylarında çiçek açan ağaç ve leylakların kışın başlangıcı olarak da bilinen ekim ayında çiçek açması karşısında büyük şaşkınlık yaşattı.

Son zamanlarda mevsim değişiklikleri sık sık meydana gelirken, Nevşehir'in Kavak kasabasında Ali Rıza Osma'nın kendisine ait evin bahçesinde erik ve elma ağaçlarıyla leylaklar çiçek açtı. 

FİB Haber Whatsapp ihbar hattına açıklamada bulunan Ali Rıza Osma isimli vatandaşımız; "Ben Kavak kasabasından Ali Rıza Osma. Benim bahçede erikler, elma ağacları ve leylaklar çiçek açtı. Büyük şaşkınlık yaşadık. 86 yaşındaki dedem ben böyle birşey görmedim diyor." dedi.

Evin bahçesinde çiçek açan leylak ağacını görünce şaşırdığını söyleyen Ali Rıza Osma, "Leylak ağacı normalde bahar mevsiminde çiçek açar. Nisan veya mayıs ayı gibi çiçek açtığını biliyorum. Bunca yıldır leylak ağacının ilk defa ekim ayında çiçek açtığını gördüm" diye konuştu.

Kavak mevkiinde ağaçlarının çiçeklenmeye başlamasının normal olmadığını dile getiren Osma, “Ağaçlar maalesef küresel iklim değişikliğinden kötü etkileniyorlar. Yaşanan bu yalancı bahar, iklim değişiklikleri hiç güzel bir doğa olayı değil. Ağaçlar ‘Sonbahar geldi, yapraklarını dökecek' derken ağaçlar mevsimi şaşırdı rengarenk çiçek açtı.  Kış soğuklarında bu ağaçlar aldanır. Meyve ağaçları kışın bitmesi, baharın gelmesiyle çiçek açar ve sonra meyveye dururlar. Allah beterinden saklasın, işimiz bu yıl da zor olacak. Allah herkesin yardımcısı olsun. ” dedi.