Nevşehir'de vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan ve dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Balaban kuşu, tedavi altına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Özkonak kasabasında yaralı halde Balaban kuşu gören Seyhan ambalaj personelleri Samet Şimşek ve Mustafa Özel, duyarlı bir davranış göstererek durumu Nevşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne haber verdi.  

Nevşehir DKMP tarafından kasabaya gönderilen ekipler tarafından alınan Balaban Kuşu, Nevşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Veteriner Hekimi gözetiminde tedavi ve rehabilitasyonu için Veteriner Kliniğine götürülerek tedavi altına alındı... Tedavi ve rehabilitasyonu sonrası doğaya bırakılacağı öğrenildi.

FİB Haber Merkezine açıklamada bulunan Seyhan Ambalaj Personelleri Samet Şimşek ve Mustafa Özel, "Özkonak kasabasından sabah mesaiye gelirken Cami kebir mahallesinde yolda tellere çarpmış nesli tükenmekte olan "bayağı balaban" kuşu gördük. Bunun üzerine çevredeki hayvanların zarar vermemesi için kuşu yanımıza alarak bir kutuya koyduk. Ardından da Nevşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine haber verdik. Ekipler gelene kadar su ve yiyecek verdik. İnsanlık görevimizi yaptığımız için çok mutluyuz." dedi.

FİB Haber Merkezi olarak duyarlı vatandaşlarımızı İnsanlık adına göstermiş oldukları bu hassasiyetleri için tebrik ediyoruz.