Kuralıklık tehdidi altında olan Türkiye son günlerde aşırı yağışların yol açtığı sel felaketiyle karşı karşıya. Dolu ve yağmurdan Nevşehir de nasibini aldı. Yağış bu günde Derinkuyu ve Avanos ilçelerinde etkili oldu. Bu ilçelere bağlı bulunan bazı köylerde ekili alanlar sular altında kaldı.

Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Özkonak kasabası ve Göynük, Sarılar, Altıpınar köyleri ile Hacıbektaş'ın Köşektaş köyünde ekili tarlaları sel ve dolu vurdu. Etkili olan yağışların bu bölgede tarla, bağ ve bahçelerde ki mahsullere zarar verdiği öğrenildi.

Yağışların sele dönüştüğü bölgede dereler taştı, tarım arazileri sel sularına gömülürken, fındık büyüklüğünde yağan dolu yağışı ise her yeri bir anda beyaza bürüdü.

Nevşehir acilen Afet bölgesi ilan edilmeli ...

Özellikle Nevşehir il genlinde son iki haftadır devam eden sağanak yağışların neden olduğu sel ekili arazilerde büyük hasara neden oldu. Bu yüzden hiç vakit kaybetmeden harekete geçilmeli biran önce çiftçi ve köylü vatandaşlarımızın yaraları biran önce sarılmalıdır. Neredeyse tarihinin en ağır afetlerini yaşayan ilimiz Nevşehir’de zarar gören bölge doğal afet bölgesi ilan edilmelidir. Bu konuda Nevşehir'de siyasilerimiz, bürokratlarımız  ve yerel yöneticilerimizin gerekli çalışmayı yapacağına inanıyoruz. Ayrıca zarar gören Neşehirli çiftçilerimizin borçları ertelenmeli ve faizleri silinmelidir. Yine sel sebebiyle yıkılan yapıların onarımı veya yeniden yapımı sağlanmalıdır. Doğal afet ilan edilerek sigortası bulunmayan vatandaşlarımızın zararı tanzim edilmelidir. Daha büyük afetlerden Allah esirgesin. Selden zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz”...