Nevşehir’de “Patates Günleri” temalı, Türkiye kapsamında patates sektör buluşması toplantısı yapıldı. Ülkemizden tüm patates sektörünün katılım sağladığı toplantıya, yurtdışından İngiltere, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan ve Azerbaycan patates sektörünün temsilcileri de katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını İl Müdürü Özgür Memiş yaparak; İlimizin bitkisel üretim durumu, patates sektör durumu ve muhafaza ile ilgili bilgilendirme yaptı. Toplantı da sektör sunumları, gelecekteki patates sektörü ve olası iş birlikleri görüşülmesi şeklinde gerçekleşti.

Katılımcılara Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü tarafından Dünya ve Türkiye’deki patatesin mevcut durumu, yapılan arge çalışmalar ile geliştirilen yerli ve milli çeşitler hakkında bir sunum yapıldı.

Toplantıya; Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarla ve Bahçe Daire Başkanı Dr. Veyis Yurtkulu, İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş, TSÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gencer, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, PÜSİAD Başkanı Birol Güney, Özbekistan Ukrayna Rusya Kazakistan patates üreticileri başkanları özel sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.