Nevşehir Valisi Ali Fidan başkanlığında, 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesi TBMM’nde grubu bulunan siyasi partilerin il başkanları ve ilgili kurum yöneticilerinin katılımlarıyla “Seçim Güvenliği Toplantısı” gerçekleştirildi.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimleri dolayısı ile Siyasi Parti İl Başkanlarının katıldığı Seçim Güvenliği Toplantısı, Nevşehir Valilik Toplantı Salonunda yapıldı.

Nevşehir Valisi Ali Fidan başkanlığında gerçekleşen toplantıya; Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Bahittin Murat Yakın, İl Emniyet Müdürü Ali Loğoğlu ve Siyasi İl Parti İl Başkanları katıldı.

Toplantıda Siyasi Parti İl Başkanlarına; seçim öncesinde, esnasında ve sonrasında siyasi partilerin ve adaylarının mevzuat çerçevesinde seçim çalışmaları ile seçmenlerin oylarını serbestçe kullanmaları için alınan tedbirler, uyulması gereken kurallarla ilgili bilgilendirmelerde bulunularak, bilgi alış verişi yapıldı.

Nevşehir Valisi Ali Fidan burada yaptığı konuşmasında şu ifadelerde bulundu; "31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Seçimlerine ilişkin seçim sürecinin ilimizde huzur ve güven ortamı içerisinde tamamlanması için alınacak güvenlik tedbirlerini görüşmek üzere düzenlediğimiz toplantıya hoş geldiniz. 

Mahalli İdareler Seçimlerinde, İlimiz genelinde 268 sandık bölgesinde, 813 sandıkta toplam 229.201 seçmen oy kullanacaktır.

Vatandaşlarımız, 23 belediyemizde belediye başkanı ve belediye meclis üyelerini, il genel meclis üyelerini, 153 köyümüzde ve 118 mahallemizde muhtar ve ihtiyar heyeti üyelerini seçecektir.

Anayasamızın 79. maddesine göre, Seçimlerin genel yönetimi ile seçim işlemlerini düzen içinde yapma ve yaptırma görevi, Yüksek Seçim Kurulunun denetiminde il ve ilçe seçim kurullarına aittir.

Seçim sürecinde, İl ve İlçe Seçim Kurullarınca ihtiyaç duyulacak personel, araç ve diğer malzeme ihtiyaçları kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından hızlı bir şekilde karşılanacaktır.  

Valilik olarak bu noktada bizim görevimiz ise, vatandaşlarımızın özgür iradesini, sağlıklı bir şekilde, herhangi bir aksaklığa veya olumsuzluğa meydan vermeden sandığa yansıtabilmesini sağlamak ve buna ilişkin gerekli tüm güvenlik tedbirlerini almaktır." dedi.

Vali Fidan; Seçim Güvenliğine İlişkin hususları;

  • Seçim Öncesi Kampanya ve Propaganda Döneminde Alınacak Güvenlik Tedbirleri,
  • Oy Verme Günü Alınacak Güvenlik Tedbirleri ve
  •  Seçim Sonrası Alınacak Güvenlik Tedbirleri

olmak üzere üç aşamada ele alıyoruz.

Tüm bu aşamalarda ilimizde alınacak güvenlik tedbirleri titizlikle planlanmıştır.

Bu kapsamda bugüne kadar; Başkanlığımda İl Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Jandarma Komutanlığımız Yetkilileri, İlçe Kaymakamlarımız ve ilgili diğer birim yetkililerinin katılımıyla toplantılar gerçekleştirilmiştir.

Yine bu doğrultuda; Valiliğimiz bünyesinde ilgili Vali Yardımcımız başkanlığında İl Seçim Koordinasyon Merkezi, İl Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Jandarma Komutanlığımız bünyesinde de Seçim Hareket Merkezleri kurulmuştur. Aynı şekilde İlçelerimizde de Kaymakamlarımız başkanlığında İlçe Seçim Koordinasyon Merkezleri oluşturulmuştur.

İl Seçim Koordinasyon Merkezimiz, İçişleri Bakanlığımız ile koordineli bir şekilde seçim güvenliğine ilişkin iş ve işlemleri 24 saat esasına göre takip edecektir.

Bu süreçte; İl Emniyet Müdürlüğümüz bünyesinde görevli 1561, İl Jandarma Komutanlığımız bünyesinde görevli 995 güvenlik personelimiz ile MEDAŞ İşletme Müdürlüğü, Türk Telekom İl Müdürlüğü gibi ilgili diğer birimlerimizden ihtiyaç duyulacak sayıda personelimiz seçim güvenliği tedbirleri kapsamında görev yapacaktır.

Değerli Arkadaşlar,

Seçim Güvenliğine ilişkin çalışmaların etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi bakımından, seçime katılacak tüm Siyasi Parti İl Başkanları ve Temsilcileri ile yakın bir diyalog ve koordinasyon içerisinde çalışacağımızı ve ilgili mevzuat çerçevesinde talep ve önerilerin karşılanmasına gayret edeceğimizi ifade etmek isterim.

Bu süreçte, Siyasi Parti Temsilcileri ve seçime katılan tüm adayların da demokratik olgunluk içerisinde ve ilimize yaraşır bir biçimde, hassasiyet ve duyarlılıkla ilgili mevzuata uygun bir şekilde hareket edeceklerine olan inancım tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, seçim sürecinin Nevşehir’imizde huzur ve güven ortamı içerisinde tamamlanmasını temenni ediyorum.

Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, katılım ve katkıları için tüm siyasi partilerimizin değerli İl Başkanlarına, Çalışma Arkadaşlarıma ve Kıymetli Basın Mensuplarımıza teşekkür ediyorum." dedi.