Nevşehir'in Cumhuriyet mahallesinde bulunan tarihi İbrahim Paşa ilkokulu ve çan kulesinin restorasyon süreci için proje çalışmaları başladı.

Nevşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürü Emre Becerir yaptığı açıklamasında; "Nevşehir merkez Cumhuriyet mahallesinde bulunan eski kilise kalıntısı avlusunda yer alan Damat İbrahim Paşa okulunun ve çan kulesinin proje çalışmalarında doğru yöntem ve yaklaşımlar belirlemek için;

  • Bu okulun öğrencilerini eğer Nevşehir'de yaşıyor ve bize okuldaki anısını sınıfını ya da okul hatıra fotoğrafı varsa bizlerle paylaşmasını bekliyoruz. (Gün boyu bir personel arkadaşımız sizleri bekliyor olacak. Adres: karasoku mahallesi Atatürk bulvarı kentsel dönüşüm müdürlüğü 02.07.2024 salı günü)
  • Damat İbrahim paşa okulunda okumayip ancak evi yakın çevresinde olan ve okul hakkında bilgisi belgesi fotoğrafi olan kişiler aynı adres 03.07.2024 Çarşamba günü bekliyoruz.)
  • Nevşehir de olmayıp ancak bizlere okul hakkında bilgilerini, anılarını,vb arşiv doküman paylaşımında bulunmak isteyenleri de gönderinin altına bekliyoruz.

Sonuç olarak alınan bilgi ve belgelerin ışığında yapılan çalışmalar ve projeler tamamlandığında bizlerde sizleri bilgilendireceğiz." ifadelerinde bulundu.

........................

Nevşehir'de tarihi çan kulesi restore edilecek

Nevşehir’in tarihine ışık tutacak o tarihi eserlerden biri de eski İbrahimpaşa ilkokulu binası bahçesinde bulunan çan kulesi.

Yeni yapılan külliyenin tam karşısında bulunan tarihi ilkokul ve  çan kulesi restorasyon yapılarak tekrar hayat bulmayı bekliyor.

Nevşehir'in Sembollerinden: "Çanlı Kilise (Hagios Georgios Kilisesi)"

Nevşehir merkez eski Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan tarihi Çanlı Kilise (Hagios Georgios Kilisesi) Rumlardan günümüze kalan ender yapılardan biri... 

Nevşehir tarihinde günümüze kadar Ayakta kalan Rum yapısı, halk arasında ‘Çanlı Kilise’ olarak bilinen Hagios Georgios Kilisesi. Adının ‘çanlı’ diye bilinmesinin nedeni 1797’da yapılan kiliseden geriye sadece İbrahimpaşa İlkokulu’nun içinde kalan çan kulesinin ulaşması… Bugün öğrencisi olmayan ve kendisi de metruk halde bulunan okulun bahçesindeki çan kulesi de maalesef artık can çekiştiriyor.

Çan çalınca taa Göre yazılarından duyulurmuş. Sarıyaprak Bağlarından...Ve elbette Kızılırmak yöresinden de...

Bölgede bir zamanlar 100 kadar evden oluşan bir Ermeni mahallesi bulunmasına rağmen ayakta kalan tek bir Ermeni eseri bile yok. Karasoku Mahallesi’nin yakınındaki mahallenin yerini apartmanlar aldı, kiliseden geriye ise hiçbir iz kalmadı. Kilise ile ilgili tek bilinen binanın bazı taşlarının 1950’de inşa edilen Nevşehir Lisesi’nin giriş merdivenlerinin yapımında kullanıldığı.

Bu sürecin sonunda bugün Kapadokya'da yani 'güzel atlar ülkesinde ne atlar var, ne de sahipleri. Artık hepsi çok uzaktalar. Yaşar Kemal'in dediği gibi güzel insanlar güzel atlara binip gideli çok oldu bu topraklardan.

"Nevşehir Aya Georgios Eklisyası Çan kulesi"

​Nevşehir merkezde Cumhuriyet Mahallesi’nde İbrahimpaşa İlkokulu’nun bulunduğu yerde yapılmış olan kiliseden günümüze 4 katlı çan kulesi ve bazı duvar kalıntılarının dışında bir şey ulaşmamıştır. İlkokul bugün yıkık ve kullanım dışıdır. Kilisenin 1797 yılında yapıldığı bilinmektedir. 1860 yılında kubbesi, 1885 yılında kadınlar bölümü yapılmış, 1870 yılında ise avlusuna 4 katlı bir çan kulesi eklenmiştir. Kesme taşlardan yapılmış çan kulesi, 1992 yılında Kültür Bakanlığı tarafından onarım programına alınmıştır. Bugün okulun bahçesinde görülebilir durumdadır.

İşte Nevşehir'in sembolü olabilecek kadar güzel bir tarihi eser "Nevşehir Aya Georgios Eklisyası Çan kulesi" 


Editör: İbrahim UYSAL