Eğitimci ve siyasi kimliği yanında organik tarıma merakıyla da tanınan Ürgüp önceki dönem Belediye Başkanı Fahri Yıldız kendi bahçesinde yetiştirdiği  Trabzon hurması ağacı bu yılda meyve verdi.

Burada yetişmez dediler! Kimseyi dinlemedi, şimdi meyvesini topluyor...

"Ürgüp ilçemiz Kavaklıönü mahallesindeki evimizin bahçesinde yetiştirdiğim Trabzon hurması ağacından 5 yıldan beri meyvesini alıyorum" diyen Yıldız, "Fidanı 8 Yıl önce diktim. Üçüncü yılında meyve verdi. Çok sık çağlası oluyor, ama çoğu dòkülüyor. Suyu ve rutubeti seviyor. Sık sık sulama yaptım ve ağacın sürekli tepesinden beri yıkadım. Bu yıl daha güzel oldu. Market ve manavlarda satılanlara rakip olması gereken ideal büyüklüğe ulaştı. Veren Rabbime şükürler olsun. Daha iyi sararması için ambarda bekletiyorum. Daha sonra dostlarla tadına bakacağız inşaallah" dedi.

Görenler şaşırıyor ama Kapadokya bu meyve için çok uygun...

Bahçesinde yetiştirdiği hurmaları görenlerin oldukça şaşırdığını da ifade eden Yıldız, "Yeterki sen iste, emek ver. Bu mübarek topraklarda hünnabta, ıhlamurda, hurmada yetişir. Kapadokya bölgesinin güney ve kuytu vadileri bu iş için çok uygun herkesi teşvik etmek lâzım. Ayrıca Tarım il ve İlçe müdürlüğünde görevli teknik ekipleri bu konuya eğilerek mesai harcamalarını öneriyorum." dedi.

Öte yandan, FİB Haber.com okuyucularımız Ürgüp dışında Nevşehir'in Avanos ve Gülşehir ilçeleriyle Göreme beldesinde de hurma yetiştirdiklerini ve ürün aldıklarını ifade ettiler.