Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce desteklenen ve İl Müdürlüğümüzce yürütülen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) ile yürütülen ''Nohut Üretimini Geliştirme Projesi'' ve Kuru Fasulye için ''Sofranın İncileri Projesi" kapsamında Nohut ve Kuru Fasulye tohumları üreticilere teslim edildi.

Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen programa; Nevşehir Valisi Sayın İnci Sezer Becel, İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş'in, teknik personeller ve çiftçiler katılım sağladı.

Programda Tarım ve Orman Bakanlığının TAKEP kapsamında merkezdeki çiftçilere Kuru Fasulye ve Nohut tohumlarının teslim edildiğini söyleyen Vali İnci Sezer Becel, TAKEP kapsamında İl genelinde tüm İlçeleri kapsayacak şekilde baklagil ve yağlı tohumlu bitkilerin tohumlarının dağıtımının yapıldığını söyledi.

Vali Becel 5.8 milyonluk bütçesi olan ve yüzde 75 hibe olarak gerçekleştirilen proje kapsamında, Nevşehir genelinde Nohut, Mercimek, Kuru Fasulye, Aspir ve Ayçiçeği tohum dağıtımı gerçekleştirildiğini bildirerek "693 çiftçimiz projelerden faydalanıyor ve 149 ton tohum dağıtıyoruz. Özellikle gıdanın stratejik önemi her geçen gün ortaya çıkıyor. Gıdanın üretimini desteklemek, çiftçilerimizin daha fazla üretimine katkı sunmak ve İlimizde özellikle ekimi başarılı olan ürünlerin yanında bu ürünlerinde yaygınlaştırılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Tarım Bakanlığımıza, İl Müdürlüğümüze ve değerli çalışma arkadaşlarına ve tabiki de en büyük teşekkürü değerli çiftçilerimize yapıyoruz. Onlar üretecek ki herkese gıda gitmiş olacak. Onlar üretecek ki Ülkemizde özellikle gıda arzı ile sorun yaşanmasın. Hepinizin emeğine ve ellerine sağlık diliyorum" dedi.

Program Çiftçilere tohumların teslimiyle sona erdi.