Nevşehir'de Kapadokya Bölgesinin el değmemiş, yüksek rakımlı, yüzlerce bitki türünü barındıran yaylalar, arıcıların en gözde mekanları arasında yer alıyor. Nevşehir İl genelinde doğal koşullarda tamamen organik üretilen ''Kapadokya balı'' Türkye geneli vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.

Kapadokya Balında bu yıl rekolte düştü...

Kapadokya'da her yıl Ağustos ayında kovanlarındaki balı hasat etmeye başladıklarını ifade eden arı üreticisi Mehmet Kömürcü; "Zengin çiçek florası ile dikkat çeken Nevşehir'de bal hasadı sonrası bu doğal lezzet vatandaşlarımızdan büyük talep görüyor. Bu sene diğer yıllardan farklı olarak ancak 10 yılda bir rastlayabileceğimiz bir mevsimsel verim düşüklüğü yaşıyoruz.

Kapadokya balının kilosu 600 liradan satılıyor

Nevşehir Kapadokya bölgemizde yağışların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, maalesef arılar için çok önemli olan polenin doğada kaybolmasına sebebiyet verdi. Polen bulamayan arılar ise yeterince beslenemedi ve ürettikleri bal miktarı daha önceki senenin altında kaldı. Rekoltenin düşmesi ise piyasada sahte balların artmasına neden olacaktır. Vatandaşlarımızın gerçek organik bal yiyebilmeleri için Tarım ve Ormancılık İl ve İlçe Müdürlüğüne kayıtlı olan arıcılarımızdan bal temin etmelerini önemle rica ediyorum. 

Artan taleple birlikte aranır hale gelen Kapadokya balını vatandaşlarımız bu yıl bulmakta güçlük çekiyor.

Her hastalığa şifa organik Kapadokya Balı için acele edin...

Bal Siparişleriniz İçin; "0 532 628 11 49"

 

Bal üretimini Ürgüp ilçemize bağlı Boyalı köyünde yürüttüğünü ifade eden Arı üreticisi Mehmet Kömürcü; "Bu köy hodul dağı eteğinde olması hasebiyle zengin bitki örtüsüne sahip. Ayrıca Yeşilöz bal üretim ormanına 600 m mesafedeyiz. Konya Selçuk Üniversitesi araştırmalarında yayınlanan makalesine göre 1460 çeşit çiçek türü bulunduğu ve 104 tanesinin endemik yani başka bölgede bulunmadığı araştırmalarla sabittir. Bölgede keven ve kekiğin ağırlıklı bitki örtüsünü teşkil ettiği için balda çok güzel bir kokuda oluşmaktadır. İddiamız burada ürettiğimiz organik ballarımız, Türkiyedeki en kaliteli çiçek balları arasındadır. Meşhur Kapadokya balımız, ülkenin her tarafına Avrupa’ya dahi gidiyor. "

Nevşehir Kapadokya balını artık tüm Türkiye tanıyor...

Kömürcü yaptığı açıklamasında; "Türkiye'nin ve Dünya'nın en meşhur ve kaliteli %100 doğal Nevşehir Kapadokya petek bal ürünleri organik bal arayışı içerisinde olanlar için alternatifsiz özelliği ile büyük talep görüyor. Artık Kapadokya balını tüm Türkiye tanıyor..." dedi.

detail-photo-fancybox-0

Organik Kapadokya balımıza talep çok fazla...

Biz arıcılar yılmayacağız Nevşehir balının kalitesini Konya Selçuk Üniversitesinin 2010 yılında yapmış olduğu araştırma makalesiyle yayınlamaya devam edeceğiz."

Arı üreticisi Mehmet Kömürcü İletişim : 0 532 628 11 49

detail-photo-fancybox-2detail-photo-fancybox-3detail-photo-fancybox-4detail-photo-fancybox-5detail-photo-fancybox-7detail-photo-fancybox-8detail-photo-fancybox-9detail-photo-fancybox-10detail-photo-fancybox-11detail-photo-fancybox-12detail-photo-fancybox-13detail-photo-fancybox-15detail-photo-fancybox-16

detail-photo-fancybox-17

detail-photo-fancybox-18

detail-photo-fancybox-19

detail-photo-fancybox-21

detail-photo-fancybox-22detail-photo-fancybox-23detail-photo-fancybox-24detail-photo-fancybox-25

Editör: Fikret Capacı