Nevşehir Avanos Kapadokya Organize Sanayi Bölgesinin kuruluş toplantısı Vali Ali Fidan başkanlığında, Nevşehir Milletvekilleri Süleyman Özgün, Emre Çalışkan, Filiz Kılıç, NTSO Başkanı M.Arif Parmaksız, NTB Başkanı İbrahim Salaş, Avanos Belediye Başkanı Alper Celal İbaş, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, MHP İl Başkanı Adnan Doğu, İl Genel Meclis Başkanı Gürbüz Dinç, İl Özel İdare Genel Sekreteri Kamil Duru il protokolü ve ilgili paydaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

"4. OSB Nevşehir'e hayırlı olsun" 

Nevşehir Valisi Ali Fidan, Nevşehir Avanos Kapadokya OSB’nin Ülkemize, Nevşehir’imize, Avanos İlçemize, tüm yatırımcılarımıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olması temennisinde bulunarak, OSB’nin bölgeye uygun mimari özelliklere göre tasarlanacağını ve burada yapılacak yatırımlarla Kapadokya bölgesine özel bir anlam katacağını belirtti.

Vali Fidan yaptığı açıklamasında şunları ifade etti;

"OSB’ler yatırımcılarımıza sağladığı önemli teşvik ve avantajlarla, ülkemizin kalkınma hamlelerinde; yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın artırılmasında çok önemli bir role sahiptir.

OSB’ler kurulmuş oldukları bölgelerin, il ve ilçelerin ekonomik yönden gelişmesine büyük katkılar sağlarken, aynı zamanda sosyal hayatın gelişmesini de olumlu yönde etkilemektedir.

Bu yönüyle eşsiz doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan Nevşehir’in sanayi yönüyle de gelişmesi ve ilerlemesi,

İlimizin; turizm, tarım ve ticaret yanında çevreye duyarlı olmak şartıyla güçlü bir sanayiye de sahip olabilmesi için yeni OSB’ler kurulması, mevcut OSB’lerin ise imkanlar ölçüsünde genişlemesi ve büyümesi en öncelikli çalışma konularımız arasında yer almaktadır.

Bu kapsamda, Avanos ilçemizde, ‘‘Nevşehir Avanos Kapadokya Organize Sanayi Bölgesi’’ ismiyle yeni bir OSB’nin kuruluş aşamasını başarı ile tamamlamış bulunmaktayız.

644.000 m2 alan üzerinde OSB kuruluş süreci 27 Ocak 2022 tarihinde imzalanan ön protokol ile başlamış olup, iştirakçi kurumlarımız olan Nevşehir Valiliği İl Özel İdaresi (%40), Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası (%40) ve Avanos Belediye Başkanlığı (%20) ortaklık payına sahiptir.

Kuruluşa ilişkin teknik çalışmalar Nevşehir TSO Başkanlığı koordinesinde ilgili kurumlarımızın destekleriyle yürütülmüş ve hazırlanan dosya Nevşehir Valiliği tarafından 18 Ekim 2023 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunularak Kuruluş Protokolü aşamasına gelinmiştir.

Bahse konu yazı uyarınca; iştirakçi kurumlarımız tarafından geçtiğimiz ay içinde katılım payları ödenmiş ve OSB Müteşebbis Heyeti Üyeleri belirlenmiştir.

Müteşebbis Heyeti 01 Aralık 2023 tarihinde ilk toplantısını gerçekleştirmiş ve OSB Kuruluş Protokolü imzalanmıştır. 

Bugün burada bismillah diyerek Nevşehir Avanos Kapadokya OSB’nin ilk Yönetim Kurulu Toplantısını gerçekleştiriyoruz.

Toplantımızı müteakip, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın OSB Kuruluş Protokolünü onaylaması ile Nevşehir’imizin 4. Organize Sanayi Bölgesi tüzel kişilik kazanmış olacaktır.

OSB’de kamulaştırma, imar ve altyapı çalışmalarının ve akabinde gerçekleştirilecek yatırımların hızlı bir şekilde tamamlanmasını amaçlıyoruz.

Nevşehir Avanos Kapadokya OSB; burada yapılacak çeşitli yatırımlarla ve bölgesel el sanatlarının merkezi olarak, bölgeye uygun mimari özellikleriyle tasarlanacak olup, Kapadokya bölgesine özel bir anlam katacaktır.

Bu vesileyle; Nevşehir Avanos Kapadokya Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasındaki himaye ve desteklerinden;

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Kuruluş çalışmalarının her aşamasını yakından takip ederek, destek veren, katkı sağlayan; Saygıdeğer Milletvekillerimize, İl Başkanlarımıza, iştirakçi kurumlarımızın başkan, yönetici ve çalışanlarına, kuruluş çalışmalarını koordine eden Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası başkanımıza ve çalışanlarına, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

OSB’nin Ülkemize, Nevşehir’imize, Avanos İlçemize, tüm yatırımcılarımıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum."