Nevşehir'de etkili olan şiddetli yağış dolu ve fırtına üzüm bağları meyve ağaçları ve ekili tarım arazilerine de zarar verdiği öğrenildi. Nevşehir'in Güvercinlik ve Çardak köylerinde ceviz büyüklüğünde yağan dolu yağışı büyüklüğü ile vatandaşları şaşırttı. Çardak köyünde fasulye hasadı öncesi dolu ekili alanda büyük hasar meydana getirdi.

Nevşehir'in Özyayla köyünden durumu aktaran Emre Koçyiğit, "Bugün etkili olan yağmur, dolu ve fırtına köyümüzde büyük hasar verdi. Yağışla birlikte gelen sel suları köyümüzün içini çamurla kapladı. Özellikle ekili arazilere büyük zarar verdiğini söyleyebilirim. Şuan AFAD  ekipleri köyümüzde. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" dedi.

Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Koç yaptığı açıklamasında şunları ifade etti; "Nevşehir bölgesinde etkili olması tahmin edilen yağış Güvercinlik Köyünde saat:16.12 sularında Batı bölgesinden gelen yoğun rüzgar ile birlikte şiddetini artırarak yaklaşık 15 dakika süren ve hız kesmeyen şiddetli dolu şeklinde kendini gösterdi.

Yağış sonrası bazı bölgelerde ağaçlarda kırılmaların olduğu ve çatılarda ise ciddi şekilde sallantı ve hasarların olabileceği kaydedilmiştir.

Arazi bölgesinden henüz kesin bir haber alınamadığı için hasar durumu bilinmemektedir.

Etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz..."

Nevşehir il genelinde etkili olan şiddet yağış, dolu ve fırtına nedeniyle zarar gören tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları yapılması bekleniyor.

detail-photo-fancybox-3

detail-photo-fancybox-7

detail-photo-fancybox-9detail-photo-fancybox-10detail-photo-fancybox-11detail-photo-fancybox-12detail-photo-fancybox-13detail-photo-fancybox-14detail-photo-fancybox-15detail-photo-fancybox-16