23-25 Ağustos tarihleri arasındaNevşehir'in Avanos ilçesinde açılan Patates günleri fuarı sona erdi,

Türkiye'nin en kapsamlı patates fuarı olan Potato Days Turkey (Nevşehir'de Patates Günleri Türkiye) fuarı ziyaretçi katılımıyla yüzleri güldürdü . Ziyaretçi rekoru kırılan Fuar, patates tarım sektör temsilcileri, firmalar, otoriteler ve ziyaretçilerden tam not aldı. Fuara katılımcı memnuniyet oranı da %100'e yakın gerçekleşti.

23 Ağustos - 25 Ağustos 2023 tarihleri arasında peribacaları ile ünlü turizm kenti Kapadokya'nın başkenti Nevşehir'de düzenlenen 65.000 metrekarelik açık alanda gerçekleştirilen Türkiye'nin tek ve en kapsamlı patates özel fuarı, 70 katılımcının deneme alanları, yenilik ve teknolojileri, makine demonstrasyonları ile kapılarını ziyaretçilere başarılı bir şekilde açtı.

Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş yoğun ilgi ile karşılanan fuarın üreticiler, Patates sektöründe faaliyet gösteren firmalar ve sektör paydasları ile bölgemiz açısından verimli geçtiğini söyledi.

DLG'nin "Patates Günleri Türkiye"nin üçüncüsü 23 Ağustos - 25 Ağustos 2023 tarihleri arasında Nevşehir Kapadokya'da gerçekleşti. Bu fuar Türkiye'de ve bölgede tek olup, sadece patates yetiştiriciliğine odaklanmaktadır.

Nevşehir Patates fuarı Konya'yı geride bıraktı...

65.000 metrekarelik açık alan uygulamalı tarım fuarı, 70'den fazla katılımcıya ev sahipliği yaparak patates endüstrisindeki tohumlar, gübreler, bitki koruma ürünleri, makineler ve ekipmanlarda dahil olmak üzere yenilikçi ürün ve hizmetleri 5760 ziyaretçiye sergiledi. En son 2019'da Konya'da düzenlenen patates fuarına toplam 4578 ziyaretçi katılmıştı.

Ziyaretçiler, makine demonstrasyonlarına tanık olmanın ve kampus alanların yanı sıra, 90'dan fazla patates çeşidinin yer aldığı 25 patates deneme alanını ziyaret etme şansına sahip oldu.

Nevşehir Türkiye’nin Tek Açık Alan Patates Fuarı'na Ev Sahipliği Yaptı

Patates Günleri Türkiye, sektördeki en son teknik gelişmeleri takip etmek isteyen patates çiftçileri için mükemmel bir platform haline geldi ve bu gelişmeler uygulamalı bir şekilde değerlendirildi.

Yeni patates türleriyle dolu 500 m2'lik deneme parsellerinden oluşan, yemyeşil yeşilliklerle çevrili sergi alanı. Ziyaretçiler, farklı herbisit ve gübrelerin patates mahsulü üzerindeki etkilerini ilk elden gözlemleme ve çeşitli yöntemleri karşılaştırma fırsatı buldu. Makine parkurumuzda toprak hazırlığından hasada kadar en son teknolojiye sahip makineler çalışır durumda sergilendi.

Uluslararası tarımsal bilgi ve en iyi uygulamaların paylaşılması önemlidir; bu aynı zamanda insanları etkinlikler ve fuarlarda bir araya getiren DLG'nin de görevidir. Örneğin Özbekistan Patates Birliği ve Azerbaycan Tarım Bakanlığı'nın yanı sıra Kazakistan ve Rusya Patates Yetiştiricileri Birliği ve Irak, Lübnan, İran, Hollanda, Kırgızistan’dan gelen uluslararası ziyaretçiler de fuara yoğun ilgi gösterdi.

''Patates Günleri'nin yeni yerinin üç gün içinde Türkiye'nin Patates Sektörünün buluşma noktası haline geldiğini deneyimledik. Patates Günleri 2025'i sabırsızlıkla bekleyen tüm katılımcılarımıza ve ziyaretçilerimize yoğun ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz! ''dedi DLG Fuarcılık Genel Müdürü Onur Kiraz. Açılış töreninde ayrıca Tohum Üreticileri Birliği Başkanı Yıldıray Gencer, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ekonomi Bölüm Başkanı Florian Burkhardt ve Nevşehir Valisi Ali Fidan da hoş geldin konuşmaları yaptı.