Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine bağlı Aşagıbarak köyünün ismi Ankara'nın Keçiören ilçesinde bir sokağa verildi. 

Kerçiören Belediye Meclisi'nin aldığı kararın ardından Ankara Valiliği'nin oluruyla Ankara'nın Keçiören ilçesinde bir sokağa Aşagıbarak köyünün isminin verilmesi Nevşehirli vatandaşları mutlu etti.

Aşağıbarak Köyünün Adı Keçiören'de Yaşayacak...

Emeği geçen herkese teşekkürler.

Nevşehir'in Beydili boyundan Aşağıbarak köyünü tanıyalım

Aşağıbarak, Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesine bağlı bir köydür.

Aşağıbarak, Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesine bağlı bir köydür. Köyün adı 1927 yılı kayıtlarında Barak olarak geçmektedir. 

Nevşehir iline 60 km, Hacıbektaş ilçesine 15 km uzaklıktadır.

Aşağıbarak, Köyümüz aşağıbarak Oğuzların Dulkadir oğullarının soyundan olup Cerit oymağına bağlı bir oba oldukarı bilinir.Kanuni dönemine ait kayıtlarda (XVI.yy) bayat boyuna bağlı bir oymak olarak adı geçer.XVII. yy sonuna değin Gaziantep,Kilis,Nizip ve Halep bölgesinde yaşamışlardır.Kanuni dönemine ki zorunlu göçte bir kısım baraklılar Sivas'ın güneyindeki uzunyayla bölgesine yerleşmişlerdir.Rakka bölgesinden sonra en uzun kaldıkları bölge uzunyayladır.Çoğunluğu çiftçilik ve bağcılık ile hayvancılıkla uğraşırlardı.1691 yılındaki zorunlu yerleştirmede birçok türk boyuyla birlikte güneydoğuya özellikle Rakka ve çevresine yerleştirildiler bu gün bir kısım baraklılar Suriye sınırları içerisinde kalmışlardır.

Baraklıların Sivas uzunyayladan sonra bir kısmı Adana,Dörtyol,Ceyhan diğer bir kısmı Çorum,Samsun,Bafra bölgesine diğer bir kısmı ise Nevşehir,Keskin,Afyon bölgesine kadar giderek yerleşik düzene geçmişlerdir. Baraklılar gelenek ve göreneklerine çok bağlı olarak yaşamlarını sürdürürler günümüzde barak ağzı ağıtları uzun havaları ile yanık türküleri daha değişik bir ezgi sahibidirler. Köyümüz Aşağıbarak önce bugünkü Büyük Kışla ile Ayhan arasındaki düzlüğe gelmişler aralarındaki yerleşim sıklığı dolayısıyla köyümüzün olduğu bölgeye gelmişlerdir.

Buradan da yaylalara çıkma düşüncesi ile bugünkü Deli Ahmet'in damı dedikleri Kayseri asfaltı ile kaya altı köyü arasındaki düzlüğe yerleşmişlerdir kışları çok çetin geçtiğinden hayvanlarını barındıracak yer bulamadıkları için gerisin geriye bugünkü köyümüzün bulunduğu yerdeki kom ya da yeraltı mağaralarında hayvanlarını barındırmışlardır bugünkü konumu itibari ile yaşamlarına devam etmektedirler. Baraklılar kurtuluş Savaşında büyük kayıplar vererek şehit düşmüşlerdir.