Hububatın en önemli hastalıklarından biri olan sarı pasa karşı, Nevşehir arazilerinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince kontrolleri ve uyarıları devam ediyor.

Nevşehir de son günlerde yağışların artmasından dolayı sıcak ve nemli havanın etkisiyle hububat alanlarında PAS hastalığına dikkat edilmesi gerektiğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş yaptığı açıklamada;

“Sarı Pas bölgemizde en erken görülen pas hastalığı türüdür. Genellikle yapraklarda görülse de, sap ve başaklarda da zaman zaman görülebilir. Yaprakların üst yüzeyinde makine dikişi şeklinde ve sarı renkte püstüller oluşur. Bu püstüllerin dizilişi bir çizgiyi andırdığı için bu pasa Çizgi Pası da denilir. Yüksek nem veya yağış hastalığın oluşmasını tetikler. Hastalığın oluşması için optimum sıcaklık 10-15 °C'dir. Hastalıktan doğal yollarla korunmak için Sık ekim yapılmamalı, Yabancı ot mücadelesi yapılmalı ve dayanıklı çeşit kullanılmalıdır. İlimizde mevsim şartları nedeniyle hastalığın zarar yapma riski artmaya başlamıştır. Çiftçilerimizin tarlalarında gerekli kontrollerini yaparak kimyasal mücadele yapmaları önem arz etmektedir" dedi.

İl Müdürü Özgür Memiş, arazilerde İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekiplerince, hastalık ve zararlılar yönünden tarama faaliyetlerinin devam ettiğini sözlerine ekleyerek detaylı bilgi için İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapılmasını bildirdi.

Detaylı bilgi için en yakın Nevşehir İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize başvuru yapılması önemle rica olunur.