Nevşehirli değerli hemşerimiz Dr. Doğan Birgül'ün "Kural deyip geçme. Dünya kural üstünde dönüyor" adlı yeni kitabı Bizim Kitaplar Yayınevi tarafından yayınlandı. 

Dr. Doğan Birgül yazdığı üçüncü kitabını eşi Dr. İsmet Birgül hanıma ithaf etti.

Nevşehir'in yetiştirdiği önemli değerlerinden Dr. Doğan Birgül'ün "Kural deyip geçme. Dünya kural üstünde dönüyor" adlı yeni kitabı Bizim Kitaplar yayınevinde basılarak kitap dünyasına girdi.

Değerli hemşerimiz Dr. Doğan Birgül'ün "Geçmiş Zaman Olur ki, Hayali Cihan Deger" ve "Anadolu Kültüründe Özlü Sözler" isimli kitap serisine üçüncü olarak "Kural deyip geçme. Dünya kural üstünde dönüyor" adlı yeni kitabınıda ekledi. Ve bu önemli eseri kıymetli hayat arkadaşı eşi Dr. İsmet Birgül'e ithaf etti.

Birgül'ün üçüncü kitabı da oldukça etkileyici...

Dr. Doğan Birgül'ün kaleme aldığı, "Kural deyip geçme. Dünya kural üstünde dönüyor" adlı yeni kitabı satışa sunuldu. 

Kitabın konusu hakkında değerli büyüğümüz Dr. Doğan Birgül şu ifadelerde bulunuyor; "3. kitabımı sizlere takdim etmenin onurunu yaşıyorum. Diger Kitaplarımdan farklı olarak, toplumun en önerili problemlerden olan Kurallara uyulmamasının sonuçları ve çözüm yollarını işledim. Katkım olabilirse çok mutlu olurum" ifadesinde bulundu.

GİRİŞ

Kural Deyip Geçme
Dünya Kural Üstünde Dönüyor

Dr. Doğan Birgül

Bir toplumu çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaran, toplumda huzur ve güveni sağlayan, uyulması gereken toplumsal kurallardır. Belirlenen toplumsal kurallara eksiksiz uyan bir toplumda, başarısızlıktan ve kargaşadan söz etmek mümkün değildir.

Aile yapısı ve eğitim sisteminin kalitesi kurallara uyan bir toplumun yetişmesinde en önemli etkendir.

En güçlü kural koyucu ve yaptırım gücü olan devlet, kurallara uyulması konusunu çok sıkı denetlemeli ve uymayanlar hakkında gerekli cezayı müeyyideyi hiç ayrım gözetmeksizin uygulamalıdır.

Unutulmamalıdır ki toplumsal kurallar, bir toplumun en önemli mihenk taşlarıdır.

Dr. Doğan Birgül bu kitabında kuralların önemini anlatırken, kural koyucunun gerek kural eğitimindeki, gerek kuralları denetlemedeki eksikliğine vurgu yapıyor, sistemin yanlışlarını ve yaşanan adaletsizlikleri bir bir sıralarken, neler yapılması gerektiğinin ve çözüm yollarının da altını çiziyor.

.......

Dr. Doğan Birgül bu kitabıyla da önceki iki kitabında olduğu gibi önemli bir misyon üstlenerek gelecek nesillere kalıcı bir armağan bırakmıştır.

1949 yılında Nevşehir’in Kozaklı ilçesi, İmran köyünde doğan Dr. Doğan Birgül’ün çocukluk ve gençlik yılları İmran köyü, Kozaklı, Boğazlıyan ve Nevşehir’de geçti. İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi ve ihtisasını dahiliye bölümünde tamamlayarak İstanbul’da serbest doktorluk yapmaya başladı. Bu gün İstanbul’un en büyük hastanelerinden birinin sahibi. Son derece başarılı bir doktor ve başarılı bir iş insanı.

Dr. Doğan Birgül'ün hayatı Kozaklı'dan İstanbul'a taşınan bir başarı hikayesidir. İşte bu değerli kitapta da, Başarılı olmak için uyulması gereken kuralları anlatıyor.

"Hepimiz Doğan Bir'GÜL' üz..."

Nevşehir için mücadelesini aradaki mesafeler uzakta olsa hiç unutmadı. Doyduğu değil doğduğu topraklara olan vefasını her daim gösterdi. Nevşehir sevdalısı ve Gönül adamı kanaat önderi Dr. Doğan Birgül, Dernek ve Vakıf Başkanlığındaki gönüllü görevinde hep mütevazi bey efendi kişiliği ile toplumsal kararlarda ben değil biz diyerek yol aldı.

Nevşehir Hacı Bektaşı Veli Üniversitesi'nin hayalden hayata geçişinde büyük emeği geçen ve üniversitemizin kurulmasında Merhum Eski Nevşehir Valimiz Sayın Şinasi Kuş yine o dönemin Milletvekilleri Abdulkadir Baş, Mehmet Elkatmış ve Esat Kıratlıoğlu ile yine gurbetteki değerli hayırsever iş adamlarımızla birlikte hareket eden Birgül, Nevşehir Üniversitesi hayalini gerçekleştiren Derneğimizin liderliğini yaparak adını Nevşehir unutulmazları arasına hak ettiği Nevşehir tarihine altın harflerle yazdırdı.  

Başta Kendisine değerli Eşi İsmet Birgül Oğlu Dr. Tolga Birgül ve Kızları Refika Birgül'e şükran minnet ve dualarımızı gönderiyor, "Kural deyip geçme. Dünya kural üstünde dönüyor" adlı yeni kitabının hayırlı olmasını diliyoruz.

Kitap Adı:  "Kural deyip geçme. Dünya kural üstünde dönüyor"
Yazar: Dr. Doğan Birgül
Yayınevi: Bizim Kitaplar
Hamur Tipi: 2. Hamur
Sayfa Sayısı: 174
Ebat: 13,5 x 21
İlk Baskı Yılı: 2023
Baskı Sayısı: 1. Basım
Dil: Türkçe

BİZİM KİTAPLAR
SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ
Telefon: 0 212 520 12 90

E-Posta: [email protected]

DR. DOĞAN BİRGÜL KİMDİR?

Eylül 1949’da Nevşehir’de doğdu. 1973 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden derece ile mezun olan Dr. Doğan Birgül, 1973-1978 tarihleri arasında aynı fakültenin iç hastalıkları kliniği ‘inde uzmanlık eğitimini tamamladı.

1978 yılında özel hekimlik yapmak üzere ilk muayenehanesini açan Dr. Birgül, 1980’de ilk, 1982’de ikinci Polikliniğini açtı. İstanbul’da Türkiye’nin ilk görüntüleme merkezlerinden olan Tomomed ve Betamar’ı, ardından 1990 yılında İstanbul’un 14. Özel Hastanesi olan Doğan Hastanesi’nin kurdu.

1992 yılında özel sağlık kuruluşlarının örgütlenmesine öncülük ederek 7 yıl OHSAD’ın başkan ve 2. Başkanlığını yaptı. Kendi staff kadrosu ile faliyet gösteren Doğan Hastanesi ile modern özel hastanelere öncülük etti.

25 yılı aşkın bir süre Nevşehirliler Derneği, Orta Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı, Nevşehir Platformu başkanlığını yapan Dr. Birgül, İstanbul’daki Nevşehirli işadamlarının da katkıları ile Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi’nin tüm binaların yapımına katkı sağladı. Nevşehir’de Üniversite kurulmasına ve YÖK’e hibe edilmesine öncülük eden Dr. Birgül hastanenin bulunduğu Küçükçekmece Cennet Mahallesinde 24 derslikli bir ilkokul yaptırarak millî eğitime bağışlamıştır.

Dr İsmet Birgül ile evli ve 2 çocuk sahibi olan Dr. Doğan Birgül İngilizce bilmektedir.

Sayın Fikret ÇAPACI, (FİB Haber Genel Yayın Yönetmeni)
Fikret Kardeşim;
Sizlere 2. kitabım olan "Anadolu Kültüründe Özlü Sözler" i takdim etmekten Onur duyarım.
En derin saygı ve sevgilerimle...
30.08.2023
Dr. Doğan Birgül

Editör: İbrahim UYSAL