CHP’den iki donem Kartal Belediye Başkanlığı yapan Nevşehirli Altınok Öz, İYİ Parti Kartal Belediye başkan adayı oldu.

55 yıldır mensubu olduğu partisinden ayrılarak buraya geldiğini belirten İYİ Parti Kartal Belediye Başkan Adayı Altınok Öz, “Ben Kartal’da geçmişimle birlikte, halkımla birlikte, halkın gözünde ki ışıltıyla birlikte seçim almaya geliyorum. nerede kalmıştık?” dedi.

Altınok Öz kimdir?

Öz, 1951 yılında Nevşehir’de dünyaya geldi. İlköğrenimini Sapanca ve Çorum’da tamamlayan Öz, 1975 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. İlk görev yeri Gülşehir’den sonra Bingöl Verem Savaş Dispanseri Baştabipliği ve Bingöl Sağlık Müdürlüğü yaptı. Daha sonra sırasıyla Nevşehir, S.S.K. Erzincan Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı ve Baştabip, Anamur ve Kartal’da görev aldı.

1987 yılından emekli olduğu Haziran 2008 yılına kadar Kartal Devlet Hastanesi ve S.S.K. Kartal Hastanelerinde çalıştı. 1996 ve 2001’de S.S.K. Kartal Hastanesinde iki dönem Baştabiplik yaptı.

Kooperatifçilik konusunda çalışmaları olan Op. Dr. Altınok ÖZ, Kartal ve civarındaki hurdacıları Marmara Geri Dönüşümcüler Toplu İş Yeri Yapı Kooperatifi çatısında toplamıştır. 2004 yılından beri de Hırka Dağında (Nevşehir) ceviz ve badem çiftçiliği yapmaktadır.

Ceviz konusunda ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmalarını devam ettirmektedir. Şehircilik konularında gerek yurtiçi gerek yurtdışında çeşitli incelemeleri olmuştur.

1969-1975 tarihleri arasında CHP Ankara Merkez İlçe Gençlik Kolları ve Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu (SDDF) üyesi olarak siyasi çalışmalarda bulunmuştur. Emekli olmasının ardından siyasi çalışmalarını kaldığı yerden devam ettirmektedir. Çeşitli Demokratik Kitle Örgütlerinde üye ve yönetici olarak görev yapmaktadır.

Op. Dr. Altınok ÖZ, Feraye Öz ile evlidir. Bir kız çocuğu babasıdır.

29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nde, %41,3'lük oy oranıyla CHP'den Kartal Belediye Başkanı olarak seçildi.

2014 yerel seçimlerinde tekrar CHP'den Kartal Belediye Başkanı adayı oldu. ve seçimlerde yeniden Kartal Belediye Başkanı seçildi.

2024 Yerel Seçimlerinde İYİ Parti Kartal Belediye Bakan Adayı oldu.