Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Akademik Derecelendirme Kuruluşu ShanghaiRanking’in açıkladığı sıralamaya göre NEVÜ’nün Hospitality & Tourism Management (Ağırlama ve Turizm Yönetimi) alanında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer aldığını söyledi.

Aktekin, “Yükseköğretim alanında dünyanın en saygın derecelendirme kuruluşlarından biri olan ShanghaiRanking Consultancy, 2017 yılından bu yana dünya üniversitelerini akademik alanlara göre sundukları bilimsel katkılar açısından değerlendiren en kapsamlı ve nesnel endekslerden biri olan Global Ranking of Academic Subjects’in (Akademik Alan Küresel Sıralaması-GRAS) 2023 sürümünü yayınladı. ShanghaiRanking tarafından Doğa Bilimleri, Mühendislik, Yaşam Bilimleri, Tıp Bilimleri ve Sosyal Bilimler genelinde 55 alanı kapsayan ve dünya genelinde 196 ülkeden 5 bin üniversitenin değerlendirilmesiyle oluşturulan ‘2023 Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) – Akademik Başlıklarda Global Sıralama’ listesine göre üniversitemiz bu yıl da Hospitality & Tourism Management (Ağırlama ve Turizm Yönetimi) alanında Dünya’nın en iyi üniversiteleri arasında 151-200 bandında yer aldı.

Turizm alanında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi olmak üzere Türkiye’den 5 üniversitenin yer aldığı sıralamada üniversitemiz, Dokuz Eylül Üniversitesi ile birlikte ilk sırayı paylaştı.