TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından yürütülen ‘2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı’ 2022/2 dönemi kapsamında yapılan başvuruların destek sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) öğrencilerinin 16 projesi destek almaya hak kazandı. 

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin 2020 yılından bugüne kadar toplam 56 NEVÜ öğrencisinin ortaya koydukları projelerinin TÜBİTAK tarafından desteklendiğini söyledi. Aktekin,  “TÜBİTAK tarafından yürütülen, ‘2209 kodlu ve Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı’ adlı destek ile TÜBİTAK, ön lisans ve lisans öğrenimi devam etmekte olan öğrencilerin projelerine en çok 12 ay süre ile hibe desteği vermekte. Desteğin çağrı dönemi süresince üniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteren Kapadokya Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisimiz çağrı tanıtımı ve proje hazırlama eğitimi programları gerçekleştirdi ve bu eğitimlere öğrencilerimizin yoğun ilgisi oldu.  Biz de üniversite yönetimi olarak öğrencilerimizi TÜBİTAK 2209 kapsamında proje sunmaları için teşvik etmekteyiz. Bu dönem toplam 16 öğrencimiz TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazanırken, 2020 yılından bugüne kadar ise toplam 56 öğrencimiz TÜBİTAK tarafından desteklendi. 

Ayrıca TÜBİTAK 2023 yılı ilk çağrısının 25 Nisan-26 Mayıs 2023 tarihleri arasında başvuruya açık olacağını bildirdi. Yeni dönemde destek alan öğrenci sayımızın yükselmesi için de gerekli hazırlıkları yapmış bulunuyoruz. TÜBİTAK 2209 kapsamında destek almaya hak kazanan öğrencilerimizi ve danışman hocalarımızı ayrı ayrı tebrik ediyor, tüm öğrencilerimizi TÜBİTAK 2209’un yakın zamanda açılacak olan çağrısına başvuru yapmaya davet ediyorum” dedi. 

Destek Almaya Hak Kazanan Birimler ve Proje Sayıları  Şu Şekilde; 

Eğitim Fakültesi....................................................4 Proje

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi........................4 Proje

Fen Edebiyat Fakültesi........................................3 Proje

Mühendislik - Mimarlık Fakültesi.........................2 Proje

Turizm Fakültesi..................................................2 Proje

Semra Vefa Küçük Sağlık Bilimleri Fakültesi....1 Proje