Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy’u ziyaret etti.

Sırbistan'ın Niş Üniversitesi Pedagoji Fakültesi ev sahipliğinde ve NEVÜ Eğitim Fakültesi eş yürütücülüğünde gerçekleştirilen “1. Uluslararası Öğretme, Öğrenme ve Öğretmen Eğitimi (TLTE) Konferansı”na davetli konuşmacı olarak katılan NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin,  program öncesinde Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy’u makamında ziyaret etti. Rektör Aktekin ziyaretlerinde Nevşehir merkez kampüs ile birlikte 7 ilçede toplam 8 kampüsün de 10 Fakülte, 9 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü, 1 Yüksekokul, 19 Araştırma merkezi ve 24 bin öğrencisi bulunan NEVÜ ve yürüttükleri çalışmalar hakkında Büyükelçi Aksoy’a bilgi verdi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)'ün belirlediği uluslararasılaşma hedefleri doğrultusunda üniversite olarak uluslararasılaşmaya büyük önem veren bir üniversite olduklarını belirten Rektör Aktekin, NEVÜ’de dünyanın 54 farklı ülkesinden ve coğrafyasından 700’e yakın uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Aktekin ayrıca Sırbistan’ın Niş Üniversitesi ve Belgrad Üniversitesi gibi farklı ülke üniversiteleri ile yaptıkları ikili anlaşmalar ile başta üniversiteler arasında öğrenci ve akademisyen değişimi olmak üzere birçok alanda ortak proje ve çalışmalarda bulunduklarını sözlerine ekledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Rektör Aktekin’e teşekkür eden Büyükelçi Hami Aksoy ise, NEVÜ’nün sahip olduğu imkanların ve yürüttüğü çalışmaların memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Sırbistan gibi ülkeler arasında yürüttüğü ekonomik, ticari ve siyasi politikalarının yanı sıra Türkiye üniversitelerinin başta eğitim-öğretim olmak üzere bilimsel alanlarda ikili anlaşmalarda yürüttüğü çalışmaların da büyük önem arz ettiğini belirten Büyükelçi Aksoy,  Büyükelçilik olarak NEVÜ ile Sırbistan'ın diğer üniversiteleri ve ilgili alanları üzerinde ortaya koyacağı çalışma ve projelere de desteklerinin artarak devam edeceğini söyledi.

Editör: Fikret Capacı