NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’in 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi Mesajı;

Cesaret, azim ve kahramanlık kavramlarının en yüksek mertebede yaşandığı, vatanını ve istikbalini savunan bir milletin kahramanlık destanı yazarak tüm mazlum milletlere örnek olduğu; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıl dönümünü Milletçe idrak etmenin haklı gururunu ve onurunu yaşıyoruz.

İşgalci düşmanın güçlü maddi donanımı karşısında kısıtlı imkanlarla ancak imanları, yürekleri ve cesaretleri ile mücadele eden, bir milletin kaderi uğruna canlarını ortaya koyan vatan evlatlarının bu destanı yazmasını sağlayan yüksek ruh hali ise; ‘Çanakkale Ruhu’dur. 

Çanakkale Ruhu; geçmişte, bugün ve gelecekte Türk Milleti'nin istiklali ve istikbali uğruna “birlik ve beraberlik” içerisinde karşısına çıkan her türlü “kötülüğü” başarıyla def etme karakteridir.

Bu ruh; Milli Kurtuluş Mücadelesini başlatan ve başarıyla gerçekleştiren, bir medeniyet tasavvuru olarak Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran ve geliştiren gücün de kaynağıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Milletimizin 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'ni kutluyor, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğruna canlarını feda eden aziz Şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyorum.