Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Tiyatro Kulübü Mayıs ayı içerisinde üç büyük tiyatro festivali organizasyonuna öncülük etti.

İlk olarak NEVÜ’de 2-5 Mayıs 2024 tarihleri arasında’ 4. Ulusal Tiyatro Festivali’ düzenlendi. Festivale İstanbul Teknik Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Siirt Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi tiyatro toplulukları misafir edildi. Festival boyunca atölyeler ve tiyatro gösterimleri gerçekleştirildi.

Daha sonra Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Tiyatro Topluluğu tarafından organize edilen 28. Ulusal Tiyatro Festivali’ne ve Ordu Üniversitesi Tiyatro Kulübü tarafından düzenlenen 11. Ulusal Tiyatro Festivali’ne katılan NEVÜ Tiyatro Kulübü, sahneledikleri oyunlarla izleyicilerden büyük beğeni topladı.

Festivallerin öğrencilerin bir araya gelmesi, kültürel alışveriş ve anlayışın gelişmesine olanak tanıması açısından önemine değinen Kulüp Danışmanı Arş. Gör. Yücel Özdemir, bu tür etkinliklerle öğrencilerin tiyatro teknikleri, sahne sanatları ve performans pratikleri konusunda deneyim kazandığını vurguladı. Ayrıca önümüzdeki sanat sezonunda yetişkin, çocuk tiyatrosunun yanında kukla tiyatrosunda da farkındalık içerikli çalışmaların yapılacağını duyuran Özdemir, ulusal ve uluslararası festival organizasyonlarına NEVÜ Tiyatro Kulübü olarak katılmaya devam edeceklerini söyledi. Özdemir, süreç içerisinde verdikleri destekten dolayı başta Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin olmak üzere üniversite yönetimine ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na, sanatsal destek konusunda NEROS Akademi yönetmen ekibine teşekkürlerini iletti.

NEVÜ Tiyatro Kulübü Başkanı Buket Özcan ise, 25 kişilik oyuncu ekibi ile kulübün hem Samsun’daki hem de Ordu’daki ulusal tiyatro festivallerinde başarılı performansları ve profesyonel oyunculukları ile dikkat çektiğini belirtti.