Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) İlahiyat Fakültesi öğrencileri tarafından 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden NEVÜ’lü öğrenciler, vatandaşlar ve Gazze şehitleri için Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve dualar edildi.

NEVÜ İlahiyat Fakültesi tarafından Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Karavezir Salonu’nda düzenlenen ‘Kur’an Ziyafeti’ programına; NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş, Nevşehir İl Müftüsü Kazım Güzel, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Seydi Battal Gazi Karakoç, Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube Başkanı Harun Öcal, üniversitenin akademik ve idari personeli, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Programın açılışında konuşan İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Sağlam “Bugün neredeyse sene-i devriyesine yaklaştığımız şu günlerde 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremde kaybettiğimiz üniversitemiz öğrencilerini rahmetle anmak, kaybettiğimiz öğrencilerimiz başta olmak üzere tüm insanlarımız için Kur’an-ı Kerim okumak ve dualarda bulunmak için burada toplanmış bulunuyoruz. Ayrıca Gazze’de terör devleti katil İsrail’in acımasız bir vahşetle katlettiği çocuk, yaşlı ve tüm Müslümanlara dua edebilmek için buradayız” diye konuştu.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zülfikar Durmuş ise “Düzenlemiş olduğumuz bu programın adı ‘Kur’an Ziyafeti’dir. Çünkü Peygamber Efendimiz (S.A.V) “Bu Kur’an Allah’ın kullarına sunduğu bir ziyafet sofrasıdır. O halde gücünüz yettiğince O’nun ziyafetini kabul ediniz” ve diğer bir hadis-i şeriflerinde ise  “Her ziyafet sahibi davetine gelinmesini ister. Allah’ın ziyafeti ise Kur’an-ı Kerim’dir. O halde onu bırakmayın” buyurmuşlardır” diye konuştu.  Durmuş ayrıca Hz. Peygamber’in çok kapsamlı Kur’an tanımını dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencilerinden Yasin Albayrak, Mehmet Efe, Oumar İsmail Diallo ile 3. sınıf öğrencisi Abdurrahman el-Hamed Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu.

Program, Nevşehir İl Müftüsü Kazım Güzel tarafından 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybeden NEVÜ öğrencileri başta olmak üzere vatandaşlar ve bilhassa Gazze şehitleri için edilen dua ile sona erdi.

Depremde Hayatını Kaybeden NEVÜ Öğrencileri

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremde hayatını kaybeden öğrenciler ise şu şekilde;

 1. Ayşe Hüner – İlahiyat Fakültesi Hazırlık
 2. Ayşenur Zengin – Eğitim Fakültesi  İngilizce Öğretmenliği
 3. Behiye Doğancı – Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 4. Berivan Çoban – Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi
 5. Bengisu Teltik – Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı
 6. Beyza Nur Çulha – Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı
 7. Emine Çevik – Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği
 8. Gamze Gül Ateş – Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği
 9. Maya Bırra – Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği
 10. Meryem Kara – Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği
 11. Miraç Rabia Sarıkaya – Kozaklı Meslek Yüksekokulu Fizyoterapi
 12. Rabia Gökburun – ÜSET Meslek Yüksekokulu Turist Rehberliği
 13. Sıla Arslan – Avanos Güzel Sanatlar MYO Mimari Dekoratif Sanatlar
 14. Sudenaz Karamemişgil – Gülşehir Sosyal Bilimler MYO Özel Güvenlik ve Koruma